21 Eylül’e Dikkat! Pandemide Bir Milat Olacak


Edinilen bilgiye gore, pandeminin denetim altına alınması ve sonbahar aylarında beklenen artışın önlenmesiyle ilgili toplantılarda değişik tavsiyeler tartışılıyor. Sağlık Bakanlığı başta olmak suretiyle ilgili bakanlıklarda meydana getirilen değerlendirmelerde, önerilerin çoğu zaman üç başlıkta toplandığı öğrenildi.

DAHA FAZLA TEST

Okulların açılmasının planlandığı 21 Eylül’e kadar olan süreçte, dört haftalık bir strateji geliştirmek gerekecek. Sağlık Bakanlığı’nın pandeminin en yoğun olduğu dönemde, günde en fazla 54 bin test yaptığı, son dönemde ise bu rakamın 67 bine çıkmış olduğu belirtiliyor. Bu rakamın, günde 150 bine çıkması öneriler arasında bulunuyor.

RİSKLİ GRUPLARA TARAMA

AB ülkelerinde yapılan araştırmalarda, “taksiciler, otobüs ve tramvay sürücüleri, restoran çalışanları ve temizlikçiler” en yüksek risk grupları olarak belirlendi. Mücadelede risk gruplarından başlamış olacak tarama yapılması, pozitif çıkanların izole edilmesi de tavsiyelerden biri.

KARANTİNAYI DELENLERE YAPTIRIM

Evde izolasyonda çıkan sorunların giderilmesi için de değişik tavsiyeler getirildi. Sağlık Bakanlığı’nın genelgesiyle belirlenen koşulları taşımayanlara evde yalıtım uygulanıyor. Sadece kişilerin izolasyona dikkat etmedikleri ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu kontrollerde bu kişilere para cezası uygulanmasının yanı sıra, ihlal yapanların öğrenci yurtlarına alınması da tartışılan mevzular içinde.Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: