5 Adımda Network Nasıl Oluşturulur?


Yeni bir kavram benzer biçimde gözükse de insanlık zamanı süresince kıymetini asla yitirmeyen, hem ikili hem de çoklu ilişkilerin devamı için büyük ehemmiyet taşıyan “networking”, günümüzünde mühim kavramlarından biri olmayı sürdürüyor. Sadece artık yalnızca düzgüsel hayatımızda değil, dijitalleşen dünyada da ikili ilişkileri oluşturmak ve sürdürebilmek ehemmiyet taşıyor. Doğru bir network ağı oluşturmak için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktaları sizleri için derledik.

Doğru networking ağı belirleyin

Networking ağınızın kolay yönetimi için kapsamını doğru belirleyin. İletişim ağınız ne kadar dağınık genişlerse, yönetiminin de o denli zor olacağını ihmal etmeyin. Aynı anda hem okul hem iş hem hususi yaşam hem de bulunduğunuz sektörle ilişkilerinizi yönetmeye çabalamayın. İletişim içinde bulunduğunuz kişileri önceliklendirerek kontakt kurmaya itina gösterin.

Değişik kontakt modelleri kullanın

Networkingin sürdürülebilirliğinde meydana getirilen en temel hatalardan biri, tüm kontakt ağına aynı kontakt modellerinin uygulanmasıdır. Öteki bir deyişle aynı içtenlik ve duygularla yaklaşılmasıdır. Mümkünse aynı okuldan mezun olduğunuz kişilere, beraber çalıştığınız insanları ve bulunduğunuz sektörde tanışıp ilişkilerinizi kuvvetlendirdiğiniz kişilere, onlara uygun içtenlik ve duygularla yaklaşın. Dijital dünyada da aynı özeni göstererek ilişkilerinizi sürdürün.

Eşit derecede saygı gösterin

Hem iş hem de hususi hayatımızda saygı görmeyi isteriz. Networking yönetiminde meydana getirilen temel hatalardan bir diğeri ise kontakt içinde bulunulan kişilere ve yaptıkları işlere eşit derecede olmayan yaklaşımdır. Bu temel hatadan uzak durun ve ağınızda bulunan tüm bireylere eşit derecede saygı duymaya itina gösterin. Ağırlıklı olarak karşı karşıya olmayan iletişimin olduğu dijital dünyada da saygıyı elden bırakmayın.

Hiçbir mevzuda aşırıya kaçmayın

Kırmızı çizgileri geçmenin tehlikeli sularda yüzmek anlamına geldiğini ihmal etmeyin. İletişim içinde olduğunuz kişilerle ilişkilerinizde kendinize güvenin sadece bağlantılarınızla iletişimde hiçbir mevzuda aşırıya kaçmamaya itina gösterin. Ek olarak devamlı aynı görüşü paylaşmasanız dahi çevrenizdekilere ustalaşmış olarak saygı göstermeniz icap ettiğini ihmal etmeyin. Dijital alanda ise klavye başlangıcında olmanın verdiği rahatlık duygusuna yenik düşmeyin.

İnsani tarafınızı gösterin

İnsanlar onlara iyi yaklaşan insanlara daha fazlaca saygı gösterir ve danışmaları ihtiyaç duyulan herhangi bir durumda daha rahat olurlar. Dolayısıyla ilişkilerinizin temelini atarken insani tarafınızı gösterin ve onlara iyi yaklaşın. Network ağınızda bulunan bireylerle ilişkilerin devamlılığı ve şeffaflığı için bu yaklaşımınızı merkeze koyun.Kariyer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: