Açlık Krizlerini Sağlıklı Bir Şekilde Atlatmanın Yolları


Evde, okulda, iş yerinde aniden gelen açlık krizleri ile eller ayaklar titrer, gözler döner, sinirler başa vurur ve insan her görmüş olduğu yenebilecek şeye deli bir iştahla saldırır. Bu saldırılan şeyler de genel anlamda abur cubur ya da sağlıksız yiyecekler olur. Tüm bunlara gerek kalmış mıdır peki? Bu kadar telaşa ve krize girmeye?

Bizce gerek yok. Madem o şekilde, açlık krizlerinizi sonradan pişman olmayacağınız bir halde sağlıkla ve vicdan azabı çekmeden atlatmanın yolları:

Kan Şekerini Dengede Tutma

Aslen tüm sorun bu. Çoğu zaman iç kazınması, halsizlik ve baş dönmesi şeklinde kendisini gösteren açlık krizi gelip sizi vurduğunda, kan şekerini aniden yükselten yiyecekler yerine karmaşa karbonhidrat içeren yiyeceklerden tüketin. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek yiyecek yada meyve suyu içmek yerine meyve yiyecek şeklinde.

Tatlı, Krizdir

Kan şekeri düştüğünden açlık krizine girdiğinizde, aslına bakarsak tatlı krizine girdiğinizi düşünürsünüz. Bu şekilde durumlarda şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları yiyin. Şeker ihtiyacınız olan şeyi meyvelerle, kuru üzüm ve kuru erikle gidermeye çalışın. Rejim bisküviler de yaşam kurtarmış olur, kriz önler.

Su İçin, Su Oldukca İyi

Baktınız acıktınız, kriz geliyor derhal bir şeyler yiyecek yerine iki bardak su için. Metabolizmanızı dengeleyen su, midenize ve beyninize “Ben doluyum canım, kusura bakma.” mesajı iletecektir.

Kendinizi Aç Bırakmayın

Kısaca bir tek krize girdiğiniz vakit değil; gün içinde de. Öğün aralarınızı kısa tutun. Yiyecek yiyecek gündeme vardığında tıka basa doymanız icap ettiğini düşünmeyin. Ana öğünlerden sonrasında bir meyve, şekersiz yoğurt, bir avuç badem şeklinde atıştırmalıklarla açlık dengenizi koruyun. Midenizi dikkatsizlik etmeyin, doymaz sonrasında. Doyumsuzluk hoş bir şey değil.

Tuzla Aranıza Mesafe Koyun

Tuzlu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Yalnız şekerin değil; tuzun da fazlası zararı dokunan. Ara öğünlerde tuzsuz peynirle bir lokma ekmek yiyin örneğin. Tuz, vücudun yüksek besin gereksinimini arttırır.

Odak Noktanızı Değiştirin

Sıhhatli atıştırmalıkları midenize yuvarladığınız ve suyunuzu içtiğiniz halde aklınız fikriniz çikolatalarda, pastalarda, böreklerde, açmalarda ise kendinize oyalanacak bir şeyler bulun. Zamanınız ve imkânınız var ise egzersiz yapın. Rahat yoga hareketleri yada kısa bir yürüyüş iyi gelecektir. Açlık krizi, aslına bakarsak neredeyse her kriz, fizyolojik olmaktan oldukça ruhsaldır. Madem o şekilde, sizi rahatlatacak ve ruhunuzu doyuracak bir müzikle de kendinize ziyafet çekebilirsiniz.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: