Aile Sağlığını Korumak İçin Öneriler


Toplumun en minik yapı taşı fert ve bireylerden oluşan ailedir. sağlığını korumak hem de cemiyet sağlığını korumak anlamına gelir. Ufak fakat etkili yöntemlerle aile sağlığını korumak mümkün. İşte aile sağlığını korumak için  öneriler…

Yeterli ve dengeli beslenin

Sıhhatli besinler tüketerek, tertipli ve kafi bir beslenme ile aile sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu sebeple kafi ve tertipli beslenmek, vücut direncinizi arttırarak hastalıklara yakalanma oranınızı düşürür. Bu aşamada gıda değerlerine dikkat etmeli ve bu değerleri orantılı bir halde tüketmelisiniz.

Kişisel eşyalarınızı ayırın

Kişisel eşyaların ayrı kullanımı aile sağlığını korumanın en etkili yollarından biridir. Devletimizde ortak kullanımın yaygın olduğu tırnak makası, havlu ve kulaklık benzer biçimde kişisel eşyaların ayrı kullanılması aile sağlığına büyük seviyede katkı elde edecektir.

Kişisel temizliğinize itina gösterin

Aile sağlığını korumak bireysel bir hareketten ziyade bir grup aktivitesidir. Tüm aile fertlerinin sık sık duş alması, el ve yüz temizliğine dikkat etmesi ve tertipli olarak tırnaklarını kesmesi aile sağlığını korumanın bir öteki yöntemidir. Bu önemler alındığı takdirde bulaşıcı hastalıklardan kaçınma olasılığınız artacaktır.

Ev temizliğine dikkat edin

Kişisel temizlik kadar bulunduğunuz ortamın temiz olması da aile sağlığı açısından önemlidir. Her gün yada en fazla iki günde bir olmak suretiyle evinizi tamamen temizleyerek aile sağlığınız için mühim bir adım atabilirsiniz.

Toplumsal mesafenizi koruyun

Aynı evi paylaşan bireylerden biri hasta olduğunda öteki bireyler için hastalık kaçınılmazdır. Hastalık eve girmiş olduğu vakit evin içinde dolaşır ve direnci düşük olan kişilere ne olursa olsun bulaşır. Hasta olan kişiler ile toplumsal mesafenizi korumaya itina göstermelisiniz. Bir süre el ile temasa, sarılmamaya ve toplumsal mesafeyi korumaya dikkat etmelisiniz.

Sporu ihmal etmeyin

Aile sağlığınızı korumanın bir öteki yolu da tertipli spor yapmak yada çeşitli fizyolojik aktivitelere katılmaktır. Bu sayede vücut direnciniz yükselecek ve bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecektir. Dolayısıyla hastalıklara yakalanma oranınız da düşecektir.

Evsel atıkları biriktirmeyin

Aile sağlığını korumanın bir öteki temel yöntemi de evsel atıkların uzun süre bekletilmemesidir. Evsel atıklarınızı sık sık evinizin dışına çıkararak mikrop ve bakterilerin yayılmasını önleyeceğinizden, tüm aile fertlerinin sıhhatli kalmalarına destek olacağınızı ihmal etmeyin.

 



Aile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: