Aile Sağlığını Korumak İçin Öneriler


Toplumun en küçük yapı taşı birey ve bireylerden oluşan ailedir. Aile sağlığını korumak aynı zamanda toplum sağlığını korumak anlamına gelir. Küçük ama etkili yöntemlerle aile sağlığını korumak mümkün. İşte aile sağlığını korumak için 7 öneri…

Sağlıklı besinler tüketerek, düzenli ve yeterli bir beslenme ile aile sağlığınızı koruyabilirsiniz. Çünkü yeterli ve düzenli beslenmek, vücut direncinizi arttırarak hastalıklara yakalanma oranınızı düşürür. Bu noktada besin değerlerine dikkat etmeli ve bu değerleri orantılı bir biçimde tüketmelisiniz.

Kişisel eşyaların ayrı kullanımı aile sağlığını korumanın en etkili yollarından biridir. Ülkemizde ortak kullanımın yaygın olduğu tırnak makası, havlu ve kulaklık gibi kişisel eşyaların ayrı kullanılması aile sağlığına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Aile sağlığını korumak bireysel bir hareketten ziyade bir grup aktivitesidir. Tüm aile fertlerinin sık sık duş alması, el ve yüz temizliğine dikkat etmesi ve düzenli olarak tırnaklarını kesmesi aile sağlığını korumanın bir diğer yöntemidir. Bu önemler alındığı takdirde bulaşıcı hastalıklardan kaçınma olasılığınız artacaktır.

Kişisel temizlik kadar bulunduğunuz ortamın temiz olması da aile sağlığı açısından önemlidir. Her gün veya en fazla iki günde bir olmak üzere evinizi tamamen temizleyerek aile sağlığınız için önemli bir adım atabilirsiniz.

Aynı evi paylaşan bireylerden biri hasta olduğunda diğer bireyler için hastalık kaçınılmazdır. Hastalık eve girdiği zaman evin içerisinde dolaşır ve direnci düşük olan kişilere mutlaka bulaşır. Hasta olan kişiler ile sosyal mesafenizi korumaya özen göstermelisiniz. Bir süre el ile temasa, sarılmamaya ve sosyal mesafeyi korumaya dikkat etmelisiniz.

Aile sağlığınızı korumanın bir diğer yolu da düzenli spor yapmak veya çeşitli fiziksel aktivitelere katılmaktır. Bu sayede vücut direnciniz yükselecek ve bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecektir. Dolayısıyla hastalıklara yakalanma oranınız da düşecektir.

Aile sağlığını korumanın bir diğer temel yöntemi de evsel atıkların uzun süre bekletilmemesidir. Evsel atıklarınızı sık sık evinizin dışına çıkararak mikrop ve bakterilerin yayılmasını önleyeceğinizden, tüm aile fertlerinin sağlıklı kalmalarına yardımcı olacağınızı unutmayın.Aile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: