Akdeniz Diyeti Hayat Kurtarıyor


İngiltere’de yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre diyeti, İngiltere’de yaşayan binlerce kişinin hayatını kurtarmış durumda. Zeytinyağı, sebze ve meyvelerin baş tacı edildiği bu diyet programında sınırlı miktarlarda et tüketiliyor.

BMC Medicine’ın yayınladığı rapora göre, İngiltere’nin Norfolk şehrinde 1990 yılında 24 bin kişiyi kapsayan bir deney başlatılmış. Bu araştırmanın en önemli sonuçlarından biri, kalp krizi ve felç gibi ölümcül hastalıkların yüzde 12.5’inin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle önlenebileceği yönünde. Bu araştırmada yer alan uzmanlar, İngiltere’de bu zaman diliminde gerçekleşen 19.375 ölümün uygulanarak önlenebileceğini savunuyorlar.

Akdeniz Diyeti ile Sevdiğiniz Yiyeceklerden Mahrum Kalmıyorsunuz

“Diyet” kelimesi size ürkütücü geliyor olabilir. Hatta size sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalacağınız hissini yaratması da muhtemel. Ama Akdeniz diyeti piramidi bunlardan pek çoğunu yiyebileceğinizi gösteriyor.  Ekmek, tatlı, nişasta, et, şarap bunlardan bazıları… Tabii sınırlı ölçülerde.

Araştırmada yer alan isimlerden Nita Forouhi, Akdeniz diyetinin en önemli özelliği kardiyovasküler (kalp ve damar) hastalıkların önlenmesinde büyük desteği olduğunu belirtiyor. Tabii sigara kullanımı ve fazla kilo yoksa…

Akdeniz Diyetinin Temel Özellikleri

Yunanistan’ın ve İtalya’nın güney bölgesinde yaşayanların beslenme alışkanlıkları, Akdeniz diyetinin temelini oluşturuyor. Uzun bir ömür için Akdeniz diyetini hayatınız boyunca uygulayabilirsiniz. Neler mi yapacaksınız?

  • Lif açısından zengin sebze ve meyveleri günlük menünüzden çıkarmayacaksınız.
  • Hayvansal gıdalardan kırmızı eti sınırlı tüketeceksiniz.
  • Kuru bakliyatlar beslenmenizin bir parçası olacak.
  • Margarin ve katı yağı unutacaksınız. Her yerde zeytinyağı kullanacaksınız.
  • Bol bol balık tüketebilirsiniz.
  • Ekmek yiyebilirsiniz ama tam buğday, tahıllı veya çavdar olmak şartıyla.
  • Temel içeceğiniz su olmalı.

Örnek Günlük Akdeniz Diyeti Menüsü*

KAHVALTI

1-2 dilim tahıllı ekmek

1-2 dilim yağsız peynir

3-4 adet zeytin

Domates-salatalık

Şekersiz çay

ARA ÖĞÜN

Bir adet mevsim meyvesi

ÖĞLEN YEMEĞİ

Bir tane yağsız balık

Bir kase Akdeniz salatası

ARA ÖĞÜN

Bir kase yoğurt

3-4 adet kepekli bisküvi

AKŞAM YEMEĞİ

Sebze yemeği

3-4 kaşık bulgur pilavı

* Kilo vermek amaçlı bir diyet uygulayacaksanız, beslenme uzmanından yardım isteyerek yaşınıza, kilonuza ve yaşam tarzınıza uygun bir mönü oluşturmanızda fayda var.Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: