Ankara’da Koronavirüsle Mücadele Kararları Kapsamında Kısıtlamalar Getirildi


ANKARA’da, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların düğün, cenaze, taziye, pazaryeri, toplumsal faaliyetler şeklinde topluca bulunulan alanlara girmelerine engelleme getirildi. Ek olarak evde yalıtım hükümlerini ihlal edenlere karşı ‘Mahalle Denetim Ekipleri’nin oluşturulması kararlaştırıldı.

Ankara Valiliği’nden meydana getirilen açıklamaya nazaran; İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Vali Vasip Şahin başkanlığında muhteşem toplanarak, koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararlar aldı. Açıklamada, evde izolasyona doğal olarak tutulan Covid-19 tanılı ya da temaslısı bazı vatandaşların, acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde yalıtım yükümlülüklerini ihlal ettikleri, toplumsal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları açıklandı. Yine vatandaşların düğün, nişan, cenaze şeklinde toplumsal faaliyetlerde ve toplu ulaşım araçlarında kalabalık olarak bir araya gelmek suretiyle hastalığın yayılımını artırdıkları, bu durumun bilhassa 65 yaş ve üstü vatandaşların sağlığı açısından ciddi şekilde tehlike oluşturduğunun değerlendirildiği bildirildi.

‘MAHALLE DENETİM EKİPLERİ’ OLUŞTURULACAK

Bu kapsamda, Covid-19 tanılı ya da temaslısı olması sebebiyle evde izolasyona alınan kişilerin Sıhhat Bakanlığı’nca belirlenen yalıtım koşullarına uymalarının, elektronik imkanlar da dahil olmak suretiyle her türlü önlem alınarak muhakkak sağlanmasına karar verildi. Gene, salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir halde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde ‘Mahalle Denetim Ekipleri’nin oluşturulmasına, bu ekiplerin mahallelerinde tespit edilen ve karantinaya alınan kişileri birebir takip etmelerinin sağlanması kararlaştırıldı. Bu ekiplerin yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı seyretme ve takip çalışmalarını yürütebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimlerinin mensubunun yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin ve kolluk mensubunun görevlendirilmeleri sağlanacak.

SOKAK DÜĞÜNLERİNE AZAMİ 2 SAAT

Ek olarak, taksi, dolmuş ve toplu ulaşım araçlarında sürücü mahalli ile yolcular içinde fiberglas ile bölümleme yapılmasına, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların düğün, cenaze, taziye, pazaryeri, toplumsal faaliyetler şeklinde topluca bulunulan alanlara girmelerinin kısıtlanmasına karar verildi. Sokak düğünlerinde düğün süresinin azami 2 saat olarak belirlenmesi ile toplu yiyecek verilmesinin yasaklanmasına, öteki detay ve usullerin kaymakamlıklarca belirlenmesine, ‘Yaşam eve sığar’ (HES) uygulamasının tüm kamu kurumlarında buluşma talepleri öncesi ve kamu kurumlarına girişlerde kullanılması kararlaştırıldı.

Açıklamada ek olarak, evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal etmiş olduğu tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca yönetimsel para cezası uygulanmasının yanı sıra mevzusu kabahat teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca lüzumlu adli işlemlerin başlatılacağı açıklandı.

VALİ’DEN UYARI

Öte taraftan Vali Şahin, Twitter hesabından, Etimesgut Kaymakamlığı’nın “İlçemizde koronavirüs testleri pozitif çıkan ve evde karantina altında bulunması ihtiyaç duyulan 19 kişiye şahıs başı 3 bin 150’şer lira para cezası uygulanmıştır. Lütfen alınan tedbirlere uyalım” paylaşımını yeniden paylaştı.

Vali Şahin açıklamasında, “Müeyyide uygulamak, ihlal eden kişinin ve toplumun sağlığını korumak için başvurduğumuz en sevimsiz fakat son olarak çare. Müeyyideyle muhatap olmamak için lütfen kurallara uyalım; kendimiz için, sevdiklerimiz için, ülkemiz için” ifadelerine yer verdi.Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: