Annelere Özel Hamilelikte Cinsellik


.Adım adım hamilelik dönemi cinsel isteğin artış ve azalmasının nedenleri.

Bu dönem boyunca kendinizde bedensel ve ruhsal anlamda çeşitli değişiklikler fark edersiniz. Bu fizyolojik değişiklikler, cinsel hayatınızı da etkiler. Bu değişiklikler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir…

 

Kimi annelerde, annelik hissi baskın olur. Bu his cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. Kimi annelerse vücutlarındaki değişikliklerden hoşlanır. Hamilelik boyunca libidoları (cinsel arzu) yükselir.
Hamilelik döneminde, cinsel hayatınızın periyodu genellikle ilk üç ay azalır, ikinci üç ayda artar ve son üç ayda yeniden düşer.
İlk üç ayda yaşanan yorgunluk, bitkinlik, uykusuzluk, hassasiyet, bulantı, kusma gibi değişiklikler cinsel isteksizlik yaratır.
3. ve 6. aylar arasında bu fiziksel değişiklikleri zamanla kabullenirsiniz. Kendinizi daha iyi hissedersiniz. Cinsel ilişkiye karşı ilginiz yeniden artar.
6. aydan doğuma kadar olan son dönemde ise azalan fiziksel şikâyetler yeniden ortaya çıkar. Belli zamanlarda oluşan hazırlayıcı kasılmalar, libidonun azalmasına neden olur. Bu yüzden cinselliği yeniden ikinci plana atabilirsiniz.

Hamilelik döneminde cinsel ilişki bebeği etkiler mi

Uzmanlar sağlıklı bir hamilelik sürecinde, son üç ay dışında cinsel ilişkinin bebeğe zarar verme ihtimali olmadığını söyler. Ama sorunlu gebeliklerde risk artabilir.
Size ve bebeğinize zarar verebilecek koşulların oluşması durumunda, bunları sizin değerlendirmeniz doğru değildir. Hiçbir riski göz ardı etmemek için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Cinselliğe engel oluşturabilecek durumlar nelerdir

Çoğu gebelikte son 3 ay içinde.
Su kesesi erken açıldığında.
Beklenmeyen bir anda vajinal kanama olduğunda.
Önceki ya da şimdiki hamilelikte, erken doğum tehlikesinin yaşandığı durumlarda.
Rahim ağzı yetmezliğinde.
Erken doğum tehlikesinde.
Düşük ihtimalinde.
Çoğul hamileliklerde.Kadın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: