Aşırı Protein Tüketmenin Verdiği Zararlar


Hem kilo vermek hem de vücudun kas miktarını çoğaltmak için protein ağırlıklı beslenmenin gerekliliği onlarca senedir ön planda. Sadece tıpkı her şey benzer biçimde fazla proteinin zararları da var. Şundan dolayı yüksek proteinden oluşan rejim listeleri kasların en mühim enerji kaynaklarından kabul edilen karbonhidratın gözden kaçmasına niçin olabiliyor.

1. Yaşlanma Hızını Artırıyor

Dünyanın en sıhhatli, fit, mutlu ve uzun ömürlü insanlarının yaşamış olduğu bölgelere bakarsanız, bu kişilerin hayvansal protein ağırlıklı beslenmediklerini fark edebilirsiniz. Genç ve güzel görünmek, cildinizin parlaklığıyla esnekliğini uzun seneler korumak istiyorsanız diyetinizde daha oldukca sebze, meyve ve kuru bakliyata yer vermelisiniz. Günlük protein tüketiminizi %15’ten yukarıya çıkarmamalısınız.

2. Kanser Riskini Artırıyor

İsviçre’de meydana getirilen uzun soluklu bir araştırmaya nazaran fazla proteinin zararları içinde kanser riskinin çoğaltması da yer ediniyor. Bilhassa 50’li yaşlardan sonrasında aşırı protein tüketimi ölüm oranını %75 civarında artırmanın yanı sıra kansere yakalanma riskini de 4 kat fazlalaştırıyor.

3. Kemik Erimesini Artırıyor

Fazla proteinin zararları içinde kemik erimesi benzer biçimde akla gelmesi oldukca güç olan hastalıklar da var. Bilhassa belli bir yaştan sonrasında her insanın duyarlı olması ihtiyaç duyulan kemik erimesi, tahmin edildiğinden oldukca daha ciddi bir sıhhat problemi. Protein kan dolaşımındaki asit oranını artırıyor, vücut da asit oranını nötrlemek için kemiklerdeki kalsiyumu kullanmaya başlıyor. Hal bu şekilde olunca erken yaşta bile osteoporoz riski ortaya çıkıyor

4. Depresyon Riskini Artırıyor

Bağırsaklarda sıhhat açısından oldukca mühim olan probiyotik bakteriler yer ediniyor. Mutluluk hormonu olan serotoninin de oldukca büyük bir kısmı bağırsaklarda salgılanıyor. Bu yüzden ruhsal durumun bağırsak sağlığıyla yakından ilişkisi var. Eğer gerekenden fazla protein tüketirseniz bağırsaklarınızdaki yararlı bakterileri azaltabilirsiniz. Bu durumun organik bir sonucu olarak da depresyona daha eğilimli olabilirsiniz.

5. Karbonhidrat Açlığına Niçin Olabiliyor

Meydana getirilen emekler azalttığınız besinlere karşı vücudun süre içinde hassaslaşabileceğini ve o besine karşı kontrolünüzü kaybedebileceğinize işaret ediyor. Şu demek oluyor ki protein ağırlıklı rejimler her ne kadar başlangıçta kiloyu azaltıp kas miktarını artırsa da oldukca uzun süreler uygulanmamalı. Aksi halde kaybedilen kilolar aynı hızda geri alınabilir…

6. Böbrek Hastalıklarını Tetikliyor

Fazla proteinin zararları içinde böbrek hastalıkları da yer ediniyor. Şundan dolayı aşırı protein tüketimi vücudun asit-baz dengesine zarar vererek fazla oranda ürat, fosfat ve kalsiyum atılımına sebep oluyor. Bu yüzden de böbrek taşı ve böbrek yetmezliği benzer biçimde hastalıklara daha yatkın oluyorsunuz.

7. Kolonu Negatif Etkiliyor

Aşırı protein tüketimi sindirim sisteminin dengesini bozuyor, gaz, kabızlık, yararlı bakterilerin azalması benzer biçimde problemlere niçin oluyor. Hatta kontrolsüzce protein tüketmek kolon kanserine giden süreci bile başlatabiliyor.Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: