Avukat, “Çocuğa ve annesine bir şey olursa sorumlusu sizsiniz” dedi, mahkeme heyeti davadan çekildi


heyeti, 14 yaşındaki kızını cinsel istismara maruz bıraktığı için açılan Can Emrah S.’nin tutuklanması talebini reddetti. Duruma medyadan da gösteren Avukat Şenel, “Çocuğa ve annesine bir şey olursa sorumlusu ceza mahkemesi heyetidir” dedi. Paylaşımın üzerine mahkeme heyeti avukat hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunup, davadan çekildi.

Avukat Çağrı Ayhan Şenel, eşi A.S.’ye uyguladığı, 14 yaşındaki kızını cinsel istismara maruz bıraktığı için hakkında 15 yıla kadar cezası talebiyle dava açılan Can Emrah S.’nin tutuklanması talebini reddeden mahkeme heyetine sosyal medyadan, “Çocuğa ve annesine bir şey olursa sorumlusu ceza mahkemesi heyetidir” paylaşımı yaparak, tepki gösterdi.

Mahkeme heyeti, avukat hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunup, davadan çekildi. Avukat Şenel de, Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) şikâyette bulundu.

İlk eşinden boşanan A.S., 2009 yılında Can Emrah S. ile ikinci evliliğini yaptı. A.S., geçen yıl kasım ayında, eşinin kendisine şiddet uyguladığı, ilk evliliğinden olan kızı E.Ç.’ye de cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla polise şikayette bulundu. Anne ölümle tehdit edildiği gerekçesiyle kızını da alarak başka bir kente yerleşti. A.S., kapsamındaki ifadesinde eşinin kızına cinsel istismarda bulunduğunu, buna karşı çıktığı için kendisine de şiddet uyguladığını ileri sürdü. Psikolog gözetimde ifadesi alanın E.Ç. de üvey babasının kendisine yönelik cinsel istismarda bulunduğunu, annesine sürekli şiddet uyguladığını anlattı.

buradan açık açık ilan ediyorum Aksaray 1. ağır ceza mahkemesinin üyeleri alenen ve bile bile kanuna aykırı davranıyorlar, suç işliyorlar. bir çocuğun hayatından mesuller ve yarın o çocuğa onun annesine bir şey olursa bunun sorumlusu ceza mahkemesi heyetidir.

— Av. Çağrı Ayhan Şenel (@casenel) November 3, 2020

Gözaltına alınan Can Emrah S. ise suçlamaları kabul etmedi. İfadesinden sonra serbest bırakılan üvey baba hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. İddianameyi kabul eden Aksaray 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma için 5 Ocak 2021 tarihine gün verdi. A.S.’nin avukatı Çağrı Ayhan Şenel, mahkemeye başvurarak, iddianamenin kabulüyle birlikte sanığın tutuklanmasını talep etti. Mahkeme bu talebi reddetti. Avukat, tekrar mahkemeye başvurarak yurt dışına çıktığını ettiği sanığın yerinin tespiti için kararı çıkarılmasını istedi. Mahkeme, bu talebi de kabul etmedi.

Avukat Şenel bunun üzerine sosyal hesabından, “Buradan açık açık ilan ediyorum; Aksaray 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin üyeleri alenen ve bile bile kanuna aykırı davranıyorlar, suç işliyorlar. Bir çocuğun hayatından mesuller ve yarın o çocuğa, onun annesine bir şey olursa bunun sorumlusu ceza mahkemesi heyetidir” paylaşımını yaptı.

Aksaray 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, paylaşım üzerine avukat hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Heyet, ‘yargılamanın hakkaniyet ve adil yargılama ilkesi çerçevesinde yürütülemeyeceğini’ belirterek, davadan çekildi. Mahkeme, dosyayı ise incelemesi ve bir karara varması için üst mahkeme olan Aksaray 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

“Keşke sanık elini kolunu sallayarak yurtdışına kaçarken kanunu hatırlasalardı”

DHA’ya konuşan avukat Şenel, soruşturma aşamasında ifadesi alınarak serbest bırakılan sanığın yurt dışına çıktığını öğrendiklerini, bunun için mahkemeden tutuklama kararı istediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Buna karşın mahkeme kanuna aykırı şekilde, tutuklama koşullarının oluşmasına karşın talebimizi gerekçesiz bir şekilde reddetti. Bunun üzerine 14 yaşında bir kızın can güvenliğinin tehlikede olduğunu ve bunun sorumlusunun da bu karara imza atanların olduğunu dile getirdim. Dosyadaki gelişmeleri takip etmeyen mahkeme başkanı, öğrendiğim kadarıyla beni savcılığa ve baroya etmiş ve suç işlediğimi iddia etmiş. Hemen her gün bir kadın cinayetinin yaşandığı bu ülkede keşke hakimler hakkını arayanları değil de, küçük bir çocuğu istismar etmekle suçlanan sanıkla ilgili işlemler yapsalar, yetkilerini kullansalar. Keşke sanık elini kolunu sallayarak yurtdışına kaçarken kanunu hatırlasalardı. Sosyal medya paylaşımında suç unsuru olmadığı gibi, testi kırılmadan gerekli tedbirlerin alınması için yapılmış bir paylaşımdı. Ayrıca verdikleri kararlardan ötürü gerek mahkeme başkanını gerekse diğer üyeleri Hakimler Savcılar Kurulu’na şikayet ettim. Bunun da takipçisi olacağım.”

 Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: