B12 Vitamininin Vücudumuz Üzerindeki Faydaları


Hayvanlarda, bitkilerde ve daha değişik yerlerde organik olarak bulunan birçok madde, fizyolojik ve zihinsel sağlığımız için son aşama mühim. Doğru ve dengeli şekilde tüketildiğinde vitaminler, mineraller ve birçok gıda türü, sağlığımıza pozitif katkılar sunabiliyor. Bu vitaminlerden biri de B12. Deniz ürünleri, et, yumurta, peynir, yeşil sebzeler şeklinde geniş bir skalada bulunan B12 vitamini, kafi oranda alınmadığı taktirde bağ ağrısı, baş dönmesi, kabızlık, dikkat dağınıklığı şeklinde değişik sorunlara niçin olabiliyor. B12 vitamini eksikliği, B12 vitamini yararları ve B12 vitamini nelerde var şeklinde sorularınızın yanıtlarını sizler için araştırdık.

B12 Vitamini Nedir?

B12 vitamini, vücudumuz tarafınca direkt üretilmeyen sadece sinir hücreleri, DNA şeklinde alanların oluşumu, onarılması şeklinde değişik alanlarda gerekseme duyduğumuz bir vitamindir. Tıp dilinde Kobalamin adıyla da anılan B12 vitamininin, dışarıdan besin yöntemiyle alabiliyor olmamız sebebiyle beslenme zincirimizde bulunması gerekiyor. Eksikliği ya da vücudumuz tarafınca doğru emilememesi sebebiyle değişik sıhhat problemlerine yol açabiliyor. B12 vitamini yararları saymakla bitmiyor. Bilhassa kan ve sinir hücreleri üstünde etkili olan B12 vitamini, kemik iliği üretiminde de etkili.

B12 Vitamini Yararları

B12 vitamini eksikliği bedenimiz üstünde oldukca mühim sıhhat problemlerine niçin olabiliyor. Bunun için bilhassa hayvansal gıdalarda bulunan bu vitamini tüketerek B12 vitamini eksikliği ile ortaya çıkabilecek birçok hastalığın önüne geçilebiliyor. B12 vitamini, hücrelerin yaşlanmasını önlüyor ve sinir hücrelerinin kendi kendisini tedavi etmesini sağlıyor. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu tesirinin yanında kardonhidratları da enerjiye çevirerek yağ oranını azaltıyor.

B12 Vitamini Nelerde Var?

B12 vitamini organik olarak vücudumuzda bulunmuyor ve üretilmiyor. Bu yüzden onu alabileceğimiz tek kaynak besinler. B12 vitamini en oldukca hayvansal gıdalarda bulunuyor. Deniz ürünleri, et, yumurta ve peynir şeklinde hayvansal gıdaların yanında maydanoz ve ıspanak şeklinde yeşil yapraklı bitkiler, bezelye ve mercimek şeklinde baklagiller de bu vitamin açısından en varlıklı olan gıdalar içinde. Bu sıralama, B12 vitamini nelerde bulunur denildiğinde akla ve sofranıza gelen ilk gıdalar içinde olmalı.

B12 Vitamin Eksikliği Neler Yapıyor?

B12 vitamini eksikliği, başta unutkanlık ve bitkinlik olmak suretiyle günlük hayatımızı etkileyecek oldukca sayıda soruna niçin olabiliyor. Uykusuzluk, kısa şuur kayıpları, odaklanma ve dikkat sorunları, ara sıra denge bozuklukları, kramplar, bu vitaminin eksikliği ile sıkça görülen problemler içinde. Vücudun kan dengesini de bozan B12 vitamini eksikliği, anemi şeklinde hastalıklarda da ilk bakılan noktalar içinde.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: