Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler


Kış aylarını geride bıraktığımız şu günlerde değişkenlik gösteren hava, birçoğumuzun halsiz ve bitkin hissetmesine niçin olabiliyor. Bağışıklık sistemimizi de negatif yönde etkileyen bu bitkinlik, lüzumlu önlemler alınmadığı takdirde hastalıklara da davetiye çıkarabiliyor. Beslenme rutininize ekleyebileceğiniz birkaç gıda yardımıyla bu günleri sıhhatli bir halde atlatmanız mümkün. Bahar aylarına enerji dolu bir merhaba demek için tüketmeniz ihtiyaç duyulan gıdaları öğrenmek istiyorsanız sizleri derhal listemize alalım!

 

1. Hindistan cevizi

Metabolizmayı hızlandıran ve bundan dolayı kilo vermek isteyenler tarafınca sık sık tercih edilen Hindistan cevizi, içinde bolca oranda defne asidi bulunduruyor. Meydana getirilen çeşitli araştırmalara gore defne asidi, tükürükle temas ettiğinde monolirin adında olan bir maddeye dönüşüyor. Anne sütünde de bulunan bu madde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça mühim bir rol üstüne alıyor. Bol miktarda tüketebileceğiniz Hindistan cevizi, çeşitli hastalıklardan korunmanıza da destek oluyor.

 

2. Tarçın

Birçoğumuzun tutkunu olduğu tarçın, kan şekerini düzenlemesi ile sıhhatli beslenmek isteyenler tarafınca sık sık tercih ediliyor. Bilhassa içeceklerle beraber tüketilmesi tavsiye edilen bu olağanüstü gıda, bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine de destek oluyor. Çay ya da smoothie’lerle beraber tüketebileceğiniz tarçın, bitkinlik hissiyle savaşım etmek için de birebir!

 

3. Yaban mersini

Oldukça varlıklı bir içeriğe haiz olan yaban mersini, antioksidan özelliği yardımıyla bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine destek oluyor. Kanser dahil birçok sıhhat problemini önlemede etkili olan bu leziz meyve, kahvaltılarda ve içeceklerde sık sık tercih ediliyor. Bilhassa smoothie’lere ilave ederek tüketebileceğiniz yaban mersini, düşük şeker içinde ne olduğu yardımıyla kilo kontrolüne de destek oluyor.

 

4. Keten tohumu

Kuvvetli bir antioksidan deposu olan keten tohumu, malum en iyi bitkisel Omega 3 kaynaklarından biri. Özgür radikallerin yol açmış olduğu hasarı azaltarak bağışıklık sistemini güçlendiren bu gıda, bununla beraber solunum yolu iltihaplarıyla savaşım etmek için de birebir! Eğer çeşitli solunum sistemi hastalıklarına yakalanacağınızı düşünüyorsanız keten tohumuna ne olursa olsun bir talih vermelisiniz!

 

5. Tatlı patates

A vitamini yönünden oldukça varlıklı bir gıda olan tatlı patates, virüs ve bakterilerle savaşım etmek için mükemmel bir gıda! Bununla beraber sağlığı üstünde de etkili olan tatlı patates, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en leziz yollarından biri. Tatlı patatesi iyi mi tüketeceğiniz mevzusunda sual işaretleriniz var ise fırınlayarak ya da salatalarınıza ilave ederek tüketebilir, bu olağanüstü besinin varlıklı içeriğinden faydalanabilirsiniz.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: