Bahar Aylarında Tüketebileceğiniz Sebzeler


Mevsimine uygun gıdaları tüketmek, bir taraftan bağışıklık sistemimizi güçlendirirken öteki taraftan genel sıhhat durumumuza pozitif yönde bir halde katkıda bulunuyor. Ek olarak tazelik durumu ve damak tadı açısından da mevsimine uygun besinler tüketmek oldukça mühim. Bahar aylarında gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz 6 sebzeyi sizler için sıraladık.

Domates

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ve neredeyse her öğünde tükettiğimiz domates, en mühim bahar sebzeleri içinde yer ediniyor. Folik asit, alfa lipoik asit, likopen, kolin, beta-karoten ve lutein içeren domates, A ve C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Büyük bir antioksidan deposu da olan domatesi bahar aylarında oldukca sık tüketebilirsiniz.

Pırasa

Metabolizma ve genel sıhhat için oldukça mühim bir gıda deposu olan pırasa, lif bakımından mühim bir sebzedir. Antioksidan bakımından oldukça varlıklı olan pırasada; A, C, E, K, B3, B5, B9 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor ve sodyum benzer biçimde mühim mineraller de bulunuyor.

Enginar

Bahar aylarında tüketilebilecek en sıhhatli sebzelerden biri de enginardır. Kolesterol seviyesini dengeleyen ve kalp sağlığını destekleyen enginarın ek olarak kanı temizleme özelliği de vardır. Öte taraftan enginar, karaciğerin sıhhatli bir halde çalışmasına da destek sunar.

Salatalık

Fazlaca iyi bir pantetonik asit deposu olan salatalıkta; bakır, potasyum, manganez, C vitamini, fosfor, magnezyum, biotin ve yoğun oranda B1 vitamini bulunur. Ek olarak salatalık; vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, ağız kokusuna iyi gelir, kemikleri ve kıkırdakları korur, sindirim sistemine ve kalp sağlığına katkı sağlar, idrar söktürür ve vücut sıcaklığını dengede meblağ.

Havuç

Bahar aylarında sık sık tüketmemiz ihtiyaç duyulan bir başka sebze de havuçtur. A vitamini deposu olan havuçta; K, C, B, B6 ve E vitaminleri de bulunuyor. Ek olarak folik asit, tiamin, bakır, magnezyum, kalsiyum, potasyum, protein, fosfor, çinko ve sodyum bakımından da varlıklı olan havuç, mühim bir antioksidan deposudur.

Ispanak

 

İçinde bulundurduğu gıda değerleri açısından sağlığa oldukça yararlı bir sebze olan ıspanağın da bahar aylarında sofralarımızdan noksan olmaması gerekiyor. A, C, D ve K vitamini açısından oldukça varlıklı bir gıda olan ıspanakta ek olarak demir, iyot, potasyum, sodyum, bakır, çinko, lutein, kalsiyum, protein ve folik asit de bulunuyor.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: