Bedenini Gevşetirken Zihnini’de Dinlendirmek İsteyenlere Tavsiyeler


Günümüzde birçok insan, oldukça yoğun ve stresli bir yaşam temposuna haiz. Eğer siz de onlardan biriyseniz ve hem zihin hem de gövde sağlığınız için adım atmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Bir taraftan bedeninizi gevşetirken bir taraftan da zihninizi dinlendirmenin en etkili yollarını sizler için yazdık. Daha rahat ve sakin bir yaşam için yapmanız gerekenleri merak ediyorsanız sizleri derhal aşağıya alalım…

1. Vücudunuzu esnetin

Gün içinde yaşanmış olan stres ve gerginlik, akşam saatlerinde kendinizi oldukca daha bitkin ve bitkin hissetmenize niçin olur. Bu yüzden gün içinde vereceğiniz küçük molalar, hem stres atmanızı hem de vücudunuzu rahatlatmanızı sağlar. Kısıtlı bir vakit içinde vücudunuzu ve ruhunuzu gevşetmenin en keyifli yollarından önde gelen esneme hareketleri, gün sonunda kendinizi oldukca daha iyi hissetmenize destek sağlar. Kulaklıklarınızı takının, sevdiğiniz bir müziği açın ve bir süre için sorumluluklarınızdan uzaklaşın. Bir taraftan kolay esneme hareketleri yapmak bir taraftan da rahatlatıcı müzikler dinlemek… Kim buna hayır diyebilir ki?

 

2. Sıcak bir duş alın

Yorucu bir günün peşinden alacağınız sıcak bir duş, hem fizyolojik hem de zihinsel olarak rahatlamanıza destek sağlar. Meydana getirilen bilimsel araştırmalar da bu öneriyi doğrular özellikte! “The Emotional Toolkit” kitabının yazarı Ph.D Darlene Mininni’nin mevzuyla ilgili meydana getirilen araştırmalardan derlediği sonuçlara bakılırsa bireyler, duş aldıklarında geçmişte aldıkları yanlış kararlardan da arındıklarını düşünüyor. Kısaca duş almak, bir nevi görevi görüyor.

 

3. Nebat çayı için

Nebat çaylarının rahatlatıcı tesirleri bulunduğunu daha ilkin duymuş olabilirsiniz. Gün sonunda yorgunluğunuzu atmak, hem zihninizi hem de vücudunuzu arındırmak istiyorsanız nebat çayı içmek, mükemmel bir seçim olacaktır. Sağlığınız için oldukca yararlı olan bu çaylar, gevşemenize ve sakinleşmenize destek sağlar. Bilhassa gün içinde sık sık kahve ve çay tüketiyorsanız kafeinin yarattığı tesirleri nebat çayıyla nötrlemeniz mümkün. Uzmanlar, sıhhatli ve stressiz bir yaşam için her gün bir bardak nebat çayı içilmesini öneriyor.

 

4.  Yatıştırıcı müzikler kulak verin

Düşük ritimli, kısık sesli ve yatıştırıcı müzikler dinlemek ve bu müzikleri geçmişteki pozitif deneyimlerinizle bağdaştırmak, kendinizi oldukca daha rahatlamış ve dinlenmiş hissetmenizi sağlar. Gün içinde ayıracağınız birkaç dakika, gün sonunda kendinizi oldukca daha iyi hissetmenize destek sağlar. Üstelik bu aktiviteyi yapmak için boş bir an yakalamak zorunda değilsiniz, hazırlayabileceğiniz çalma listeleri yardımıyla yolda, yiyecek ya da kahve molasında bu müzikleri dinlemeniz ve kendinizi rahatlatmanız mümkün.

 

5. Nefes egzersizlerine bir talih verin

Nefes egzersizleri, parasempatik sinir sisteminizi düzenleyerek gevşemenize destek sağlar. Daha tertipli ve yavaş nefesler aldığınızda kaslarınız sıkışmayı bırakır ve rahatlar. Bu sayede kalbiniz, vücudunuza pompaladığı adrenalini azaltır, dolayısıyla vücudunuz sakinleşir ve gevşer. Doğal bununla birlikte zihniniz de durgunlaşır. Bu egzersizleri stresli anlarda yapabileceğiniz benzer biçimde günlük rutinlerinize dahil edebilir, günün belli zamanlarında birkaç dakika ayırarak nefes egzersizi yapabilirsiniz. Eğer anksiyete benzer biçimde ruhsal rahatsızlıklarla savaşım ediyorsanız nefes egzersizlerine bir talih vermeniz icap ettiğini açıklayalım!Meditasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: