Beşiktaş’ta ‘Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi’ hizmete başladı


Beşiktaş Belediyesi, kadınların karşılaştıkları karşısında psikolojik destek alabilecekleri; aynı zamanda haklarını öğrenip atölyeler düzenleyebilecekleri ve Yaşam Merkezi’ni hayata geçirdi.

Beşiktaş Belediyesi şiddete maruz bırakılan kadınların ve çocuklarının yararlanabileceği ‘Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi’ni Beşiktaş’a kazandırdı.

Beşiktaş Belediyesi, Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi’ni, Kadına Yönelik Uluslararası Şiddete Karşı Günü etkinlikleri kapsamında yurttaşların hizmetine açtı.

HUKUKİ VE PSİKOLOJİK DESTEK

Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi, şiddete maruz kalan kadınların ve çocuklarının psikolojik destek, hukuki danışmanlık, istihdam ve sosyal haklarla ilgili destek alabilecekleri bir birim olacak. Kadın Dayanışma Merkezi bir sığınma evi değil, sığınma evi öncesi ve sonrası kadınları ve çocuklarını psiko-sosyal açıdan destekleyen bir yaşam alanı olarak hizmet verecek. Aynı zamanda bünyesinde 1 psikolog, 1 avukat ve istihdam bürosu personeli ile çalışarak yurttaşlara hizmet verecek.

İlçeye kazandırılan Kadın Dayanışma Merkezi’nin yapısı ve faaliyet alanları kurulmadan önce ciddi bir analiz ve araştırma kapsamı sonucunda katılımcılık esasına uygun olarak belirlendi. Bu kapsamda dayanışma merkezinde; Alanı ve Çocuk Bostanı, Atölye ve Salonları, STK’ların Kullanımına Açık Toplantı Salonu, Kadın Dayanışma Merkezi ve İstihdam Ofisi ve Kadınların kendine vakit ayırabileceği bir de Yalnızlık Odası bulunuyor.

besiktas-ta-kadin-dayanisma-ve-yasam-merkezi-hizmete-basladi-810477-1.

RIZA AKPOLAT: KADINLARIN MARUZ KALDIKLARI TÜM ŞİDDET BİÇİMLERİNİ SONLANDIRMAK ZORUNDAYIZ.

Beşiktaş Başkanı Rıza Akpolat Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Kadın ve Hizmetleri Müdürü Zeynep Karaman ile beraber faaliyete başlayan Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi’ni ziyaret etti. Müdürlük çalışanlarından bilgi alan Başkan Akpolat kadınların özgürce yaşadığı bir Beşiktaş için daha çok çalışacaklarını vurgulayarak sözlerini şu şekilde sürdürdü:

‘’Değerli komşularım,

Ülkemizde hemen her gün, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı şiddetin trajik sonuçlarına tanık oluyoruz. Pandemi döneminde de maalesef ev içi şiddette artış oldu. Kadınların, sırf kadın oldukları için maruz kaldığı tüm şiddet biçimlerini sonlandırmak zorundayız. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezimizi kentimize kazandırdık. Merkezimiz tamamen Beşiktaşlı kadınların talep ve beklentilerine göre, kadınlar için bir yaşam ve üretim alanı niteliğinde tasarlandı. Burası, şiddet gören kadınların ve çocuklarının psikolojik, hukuki, istihdam ve sosyal haklarla ilgili destek alabilecekleri, sığınma evi öncesi ve sonrasında onları psiko-sosyal açıdan destekleyen bir merkez. Beşiktaş Belediyesi olarak, hayatlarındaki zorlukları aşmaları, sorunları çözmeleri ve şiddetten korunmaları için kadınlara her anlamda destek olmak, bizim önceliğimizdir. Kadınların susmadığı, özgürce haklarını aradığı, daha eşit, daha özgür bir Beşiktaş için kararlılıkla çalışmayı sürdüreceğiz. Ve bu mücadeleyi hep birlikte vereceğiz!’’

Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi’nden Nasıl Destek Alınabilir?

Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi içerisinde hizmet sunan; Kadın Dayanışma Merkezi, Eşitlik, Çocuk ve Çalışmaları birimlerimiz hafta içi mesai saatleri içerisinde çalışır. Etkinlik, atölye ve performansların olduğu günlerde merkez mesai saatleri dışında ve hafta sonları da hizmet verir.

Şiddet gören kadınların ve çocuklarının psiko-sosyal destek aldıkları Kadın Dayanışma Merkezi randevu sistemi ile çalışır. Merkezden destek almak için telefon ile görüşme talep edip randevu gün ve saati belirlenir. İlk görüşme sosyal çalışmacılarla yapıldıktan sonra barınma, psikolojik, hukuki ve sosyal haklarınız konusunda ilgili destek mekanizmalarına yönlendirilirsiniz.

Nasıl Destek Olabilirim Derseniz?

İlgi alanlarınızı, deneyimlerinizi, eğitim birikiminizi başka kadınlarla paylaşmak isterseniz kendi içeriklerinizi sunabilirsiniz. Komşularınıza, arkadaşlarınıza ve sevdiğiniz tüm kadınlara Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi’nden bahsedebilirsiniz

 Kadın Olmak Zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: