Bir Yılda Borcunuzu Kapatmak İçin Yapmanız Gerekenler


Günümüzde birçok insan ev, otomobil kredileri ya da kredi kartı borçlarıyla boğuşuyor. Durum bu şekilde olunca etkili bir borç planlaması yapmak yaşam kurtarıcı olabiliyor. Eğer siz de borçlarınızdan sıkıldıysanız ve en fazla bir yıl içinde tüm borçlarınıza veda etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz!

 

1. Gelir – gider karşılaştırması yapın

Eğer bir an ilkin borçlarınızı kapatmak istiyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey gelir – gider karşılaştırması yapmak! İyi bir bütçe planlaması yardımıyla nereye ne kadar harcama yaptığınızı ve gelirinizin ne kadarını borçlarınızı kapatmak için kullanabileceğinizi görebilirsiniz. Doğal bu aşamada gerçekçi olmalı ve süratli bir halde borçlarınızı kapatabilmek için hazzı harcamalarınızdan vazgeçmelisiniz.

 

2. Minik harcamaları göz ardı etmeyin

Minik harcamaları göz ardı etmek, yaparken ya da borç kapatırken en sık meydana getirilen hatalardan biridir. Minik ve önemsiz benzer biçimde görünen bu harcamalar, ay sonunda birleşip yüksek bir meblağ oluşturabilir. Bu benzer biçimde durumlardan kaçınmak için ufak harcamaları göz ardı etmemeli ve gelir-gider tablonuza eklemelisiniz. Mesela sabahları aldığınız bir bardak kahve ya da küçük taksi yolculukları, düşündüğünüzden oldukca daha çok harcama yapmanıza niçin oluyor olabilir.

 

3. Alışveriş stratejisi oluşturun

Alışveriş esnasında bilgili hareket etmek ve ihtiyacınız olduğu kadarını almak da borç kapatmanın altın kurallarından biri. Alışveriş zaaflarınızı tespit ederek zekice alışveriş yapmış olursanız daha azca harcama yaptığınızı farkına varacaksınız. Mesela karnınız açken markete gitmemeye itina izah edebilir, indirimleri ve promosyonları tertipli olarak takip edebilirsiniz. Bu sayede market ve giyim masraflarınızı yarıya indirmeniz mümkün.

 

4. Gereksiz eşyalarınızdan kurtulun

Bu zamana kadar düşünmeden satın aldığınız ve asla kullanmadığınız eşyalara veda etmenin vakti geldi de geçiyor! Sırf olduğundan alınan giysiler, armağan gelen kahve fincanları ve borcamlar, ufak ya da büyük gelen pantolonlar… Her birini paraya dönüştürmek mümkün! İnternetten satışa çıkarabileceğiniz bu eşyalar yardımıyla ek gelir yaratabilir, borçlarınızı oldukca daha süratli bir halde kapatabilirsiniz.

 

5. Kredi kartınızı bilgili kullanın

İşte en mühim noktalardan biri! Kredi kartınızı bilgili kullanmadığınız takdirde yine yine borçlanmanız kaçınılmaz olacaktır. Eğer borçlarınızdan süratli ve etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız kredi kartlarına bir süreliğine veda etmenizin vakti geldi! Sizi kazandığınızdan oldukca daha fazlasını harcamaya iten bu kartlar, tehlikeli ellerde bir bütçe katiline dönüşebilir! Borçlarınızın bir kısmını kapatana kadar kredi kartlarına ara vermeli, sonrasında hayatınıza düşük limitli bir kredi kartıyla devam etmelisiniz.Birikim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: