Çin’in koronavirüs aşısı gönüllü yurttaşlar üzerinde denenecek


’de faz-3 çalışmalarına başlanan menşeli Covid-19 aşısı, çalışanlarından sonra yurttaşlar üzerinde de uygulanmaya başlanacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 18-59 yaş arası, daha önce yeni tip (Covid-19) geçirmemiş yurttaşlar, “https://covid19asi.calismasi.info” adresinden veya 0850 811 18 80 telefon numarasını arayarak Çin menşeli Covid-19 aşısı için gönüllü olabilecek.

Covid-19 aşısının uygulamaları, Türkiye’de 12 şehirdeki 25 merkezde devam ediyor. İlk etapta yüksek riskli sağlık çalışanları üzerinde uygulamalarına başlanan , bugüne kadar 726 gönüllü sağlık çalışanı üzerinde uygulandı ve 1237 doz aşı uygulaması yapıldı.

’da yer alan habere göre, sağlık çalışanları grubundaki uygulamaların güvenlilik verileri olumlu olarak değerlendirildiği için uygulamalar normal riskli yurttaşlara da açıldı.

RAPORA GÖRE ÖNEMLİ BİR YAN ETKİSİ YOK

Aşılamanın devam eden aşamalarında her 500 gönüllüde ara değerlendirme raporları hazırlanıyor. 6 Kasım’da 518 kişi ile hazırlanan ara güvenlilik raporuna göre aşının önemli bir yan etkisi bulunmadı. En sık görülen yan etkiler yorgunluk (yüzde 7,5), baş ağrısı (yüzde 3,5), kas ağrısı (yüzde 3), (yüzde 3) ve enjeksiyon yerinde (yüzde 2,5) olarak raporlandı. Bağımsız veri izleme komitesi, ara güvenlilik raporunu eldeki verilerle değerlendirmesinde aşının güvenliliği ile ilgili çekinceleri olmadığını bildirdi.

12 BİN 450 GÖNÜLLÜ ÜZERİNDE DENENMESİ PLANLANIYOR

Aşılama; yüksek riskli sağlık çalışanları ve normal riskli gönüllüler olmak üzere iki aşamada devam ediyor. Covid-19 aşısının, toplamda 12 bin 450 gönüllü üzerinde uygulanması planlanıyor.

Aşı çalışmasında, gönüllülerin bir kısmına aşı, diğer bölümüne ise plasebo veriliyor. Bu yöntem, bilgisayar programı tarafından rastgele olarak belirleniyor ve hangi gönüllüye ne yapıldığını ekibi de bilmiyor.

Gönüllüler üzerinde yapılacak denemelerde, her 3 kişiden 2’sine gerçek aşı uygulanacak. Bu sayede gerçek aşı ile aşı olmayanlar arasında etki farkı ortaya konulabilecek. Çalışmanın bitiminde, plasebo kolundaki tüm gönüllüler de tekrar merkezlere davet edilecek ve gerçek aşı uygulaması yapılacak.

 Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: