Cinsel şiddet haberleri için görsel arşiv açıldı


“Cinsel şiddet haberlerinde kullanılan görseller kişileri çaresiz hissettirmeyecek, harekete geçirecek güçlendirici görseller olmalı” diyen Cinsel Şiddetle Derneği, uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘Görsel Arşiv’i kullanıma açtı.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD), ve mensuplarının cinsel şiddet haberlerinde temelli görsel kullanmalarını teşvik etmek ve görsellere ulaşmalarını kolaylaştırmak amacıyla csgorselarsiv.org sitesini kullanıma açtı.

bugün yaptığı basın toplantısında, 2017 yılından beri gerçekleştirdikleri atölyeler ve kurduğu işbirlikleri ile medya ve basın emekçilerinin özellikle cinsel şiddet haberleri yaparken yaşadıkları sorunları dinleme olanağı bulduğunu, bu sorunların başında haberlerde kullanabilecekleri görsellerin yokluğunun geldiğini belirtti.

cinsel-siddet-haberleri-icin-gorsel-arsiv-acildi-807560-1.

CŞMD, hak temelli görsellerin az oluşu, imaj bankalarından, gazetelerin görsel havuzlarından alınan temsili görsellerin cinsel şiddete dair yanlış inanışları yeniden ürettiği, haberlerde kullanılan görsellerin şiddete maruz bırakılanın haklarını gözetmediği, önceki haberlerin aynı şekilde tekrarlanmasıyla aynı yanlışların yapıldığı eleştirilerini dikkate alarak, bir görsel arşiv sitesi oluşturma fikrinin doğduğunu söyledi.

cinsel-siddet-haberleri-icin-gorsel-arsiv-acildi-807562-1.

Görsel arşivin kolektif bir çalışmanın ürünü olduğunu belirten dernek, “Fotoğrafçılar, grafik tasarımcılar, görsel çalışanlar, aktivistler, karikatüristlerle iki görsel üretim atölyesi gerçekleştirdik, son atölyeden sonra bir planı hazırladık. Bu plan doğrultusunda bir yaparak kadın ve LGBTİ+ fotoğrafçılardan istedik. 16 fotoğrafçının katkısıyla bu arşivi hayata geçirme imkânımız oldu” dedi.

cinsel-siddet-haberleri-icin-gorsel-arsiv-acildi-807561-1.

 Kadın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: