Çocuklarda Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?


Mevzu, yaşam boyu mutluluk ve başarı olduğunda duygusal zeka minimum IQ kadar önemlidir. Kişinin kuvvetli ilişkiler kurmasına, başarıya ulaşmış bir kariyer inşa etmesine ve hedeflerine ulaşmasına destek olan duygusal zeka; bilhassa gelişiminde mühim bir yer meblağ. Peki çocuklarda duygusal zeka nedir, iyi mi geliştirilir ve kişiye kazandırdıkları nedir? Tüm bu soruların yanıtını sizler için derledik…

 

Duygusal zeka nedir?

Duygusal zeka, bir ferdin öteki bireylerin duygularına saygı duyarken kendi duygularını uygun bir halde ifade etme ve yönetme kabiliyeti olarak tanımlanır. Bir öteki deyişle duygusal zeka, kişinin hem kendine hem de başkalarına ilişik duyguları anlaması ve yorumlamasıdır. Tanımlanan bu duygular, doğru bir yönetimle kişinin kendini geliştirmesine destek sunar. Empati ya da duygu yönetimi mevzusunda kendini geliştiren kişi, yaşamının birçok alanında başarıya ulaşmış olma imkanı elde eder. Duygusal zekayı geliştirmek, çocuklar için oldukça daha önemlidir. Çocukluk döneminde kazanılan bu beceri, kişinin karakterinin muntazam bir halde olgunlaşmasına da destek sunar.

 

Çocuğunuzun duygusal zekasını geliştirmek istiyorsanız: 1. Duyguları tanımasını sağlayın

Çocuklar, hissettikleri duyguları tanımaya gerekseme duyar. Eğer çocuğunuzun hissettiğini düşündüğünüz bir duygu var ise bu duyguyu tanımlamasına yardım edebilirsiniz. Mesela bir oyunu kaybettiğinde, “Şu anda hakkaten kızgın hissediyor şeklindesin. Bu doğru mu?” şeklinde cümleler kurarak hem kendini ifade etmesini sağlayabilir hem de hissettiği duyguları adlandırmasına destek olabilirsiniz. Kızgın, mutsuz, utanmış, heyecanlı ya da ümitli şeklinde duyguları çocuğunuza öğreterek kelime haznesini geliştirmesine de destek olabilirsiniz.

 

2. Empati kurun

Çocuğunuzun duygularını paylaşmaya itina gösterin. Kısaca empati kurarak onun duygularını doğrulayın ve ona destek olun. Mesela odasını toplamadığı için parka gidemediğinde ve bu durumdan dolayı ağladığında “Ben de istediğim şeyi yapamadığım vakit mutsuz hissediyorum. İstemediğim vakit çalışmaya devam etmek hakkaten zor olabiliyor.” şeklinde empatik cümleler kurmaya itina gösterin. Evladınız, sizin onu anladığınızı fark ettiğinde kendini daha rahat ifade etmeye başlayacaktır. Empati kurmaya çabalamadığınız takdirde onu anlamadığınızı düşünebilir, dolayısıyla hırçınlaşabilir.

 

3. Duygularını ifade etmeyi modelleyin

Çocuklar, duygularını uygun bir halde ifade etmek mevzusunda sorun yaşayabilir. Bundan dolayı ufak çocuklarla yazışma kurarken modelleme yapmak, düşündüğünüzden daha yararlı olabilir. Mesela mutsuz hissettiğinizde mutsuz bir sima çizebilir, bu duyguyu evladınız için modelleyebilirsiniz. Ek olarak kitabevlerinde satılan duygu kartlarından satın alabilir, çocuğunuzla beraber bu kartlarla çalışabilirsiniz. Meydana getirilen araştırmalar, duygusal zekası yüksek olan ebeveynlerin duygusal zekası yüksek küçüklere haiz bulunduğunu doğruluyor. Bundan dolayı evladınız için iyi bir rol model olmaya ve duygularınız hakkında bol miktarda konuşmaya itina gösterin.

 

4. Sorun çözme becerisini geliştirin

Duygusal zekanın oluşturulmasındaki en mühim adımlardan biri de sorun çözme kabiliyetinin geliştirilmesidir. Duygular tanımlandıktan ve ele alındıktan sonrasında çocuğunuza sorunların iyi mi çözüleceğini aktarmanız gerekir. Mesela, evladınız kızgın hissettiğinde bu problemi çözebilmeleri için çeşitli önerilerde bulunabilirsiniz. Bu aşamada mühim olan muhteşem çözümler sunmak değil, beyin fırtınası yapmaktır. Çocuğunuza çeşitli çözümler sunun ve bu çözümlerin avantajlarıyla dezavantajlarını beraber değerlendirin. Bu sayede evladınız, duygularını ifade etmeyi ve bu duyguları çözüme ulaştırmayı öğrenebilir.

 

Kaynak:

https://www.egitimpedia.com/cocugunuzun-duygusal-zekasini-nasil-guclendirirsiniz/

https://www.uplifers.com/cocuklarda-duygusal-zeka-nasil-gelistirilir-gelecegini-nasil-etkiler/Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: