Çocuklarınıza Koronavirüsü Kolayca Anlatmanın ve Onları Korumanın Yolları


Türkiye ve dünyanın gündeminde Çin’de ortaya çıkan, pandemi duyuru edilen ve neredeyse tüm dünyayı tesiri altına alan Koronavirüs yer ediniyor. Çeşitli kaynaklardan virüsle ilgili birçok değişik bilgiye maruz kalıyoruz. Biz bu bilgilerin doğru olup olmadığını kolaylıkla anlayabiliyoruz sadece çocuklar maalesef bu mevzuda hepimiz kadar yetkin değil. Bu aşamada işler ebeveynlere düşüyor. Çocuklarınız ne kadar mevzuyla ilgili informasyon sahibi olursa, kendisini daha iyi koruyacaktır. Küçüklere bu virüsü iyi mi anlatacağınızı biliyor musunuz?  Sizler için çocuklarınıza Koronavirüsü kolayca anlatmanın ve onları korumanın 5 yolunu derledik.

Soğukkanlı olun

Çocuklarınızı Koronavirüs mevzusunda eğitirken soğukkanlı olmalı ve krizi iyi yönetmelisiniz. Anne babalar, çocuklarını eğitmeden ilkin kaygılarını bir kenara bırakmalı ve sakin olmalıdır. Aksi takdirde çocuklarınız da kaygılanabilir. Çocuklarınıza rol model olduğunuzu unutmamalısınız. Bu sebeple çocuklar anlayamadıkları mevzularda siz değerli üyelerimizin tepkilerine bakılırsa değerlendirme yapacaklardır.

Doğru detayları paylaşın

Gündem dolayısıyla değişik mecralardan birçok enformasyona maruz kalıyoruz. Bu aşamada doğru bilgiyi çocuklarınızla paylaşmanız gerekiyor. Evde televizyonu mümkün olduğunca açmamalısınız. Ek olarak çocuklarınız üstünde ürkü havası yaratacak konuşmalardan da uzak durmalısınız. Çocuklarınızla güvenilir bulunmadığınız ve kaynağını doğrulamadığınız hiçbir bilgiyi paylaşmamaya itina göstermelisiniz.

Samimi olun

Çocuklarınızı Koronavirüs ile ilgili bilgilendirirken açık, anlaşılır ve samimi olmaya itina göstermelisiniz. Çocuklarınıza, yaşına uygun davranmalı ve mevzuyu gene bu faktörü göz önünde bulundurarak anlatmalısınız. Bu sayede belirsizliği engelleyecek ve çocuklarınızın üstündeki kaygıyı gidereceksiniz.

Oyunlaştırma yöntemlerini kullanın

Koronavirüs mevzusunda çocuklarınızı bilgilendirirken oyunlaştırma yöntemlerini kullanmanızda yarar var. Bilhassa okul öncesi yaş gruplarında bu yöntemin oldukça etkili bulunduğunu görmüş olacaksınız. Çocuklarınızın en sevilmiş olduğu oyuncakları kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Söyleşi edin

Çocuklarınıza bireysel olarak yaklaşmak yerine ebeveyn olarak kontakt oluşturmayı tercih etmelisiniz. Yapacağınız bilgilendirme, eğitimden ziyade bir söyleşi havası içinde geçmelidir. Öte taraftan kişisel hijyen, el ve yüz yıkama, giyim temizliği şeklinde mevzularda da çocuğunuzun ilk eğitmeni olduğunuzu unutmamanız gerekiyor.Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: