Çok Tüketildiğinde Zehir Etkisi Yaratan Besinler


Günlük hayatınızda neredeyse her gün tükettiğiniz bal, kahve, su benzer biçimde gıdaların zararı dokunan da olabileceğini asla düşündünüz mü? İşte aşırı dozda tüketildiğinde sağlınıza ciddi zararlar verebilecek hatta zehir tesiri yaratabilecek 10 besin…

Su

Uzmanlar tarafınca bir insanoğlunun günde averaj 2 litre su içmesi gerektiği belirtiliyor. Sadece tek seferde bu ortalamanın üç katı su tüketirseniz, böbrekleriniz bu kadar sıvıyı arıtamayacağı için su zehirlenmesi yaşayabilirsiniz.

Kahve

Birçok şahıs için güne başlamanın anahtarı olan ve gün içinde de sık tüketilen kahve, aşırı dozda alındığında ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bundan dolayı uzmanlar fazla dozda kafein alınmaması icap ettiğini vurguluyor. Averaj bir insanoğlunun günde 400 miligramdan fazla kafein alması, aşırı doz olarak değerlendiriliyor. Eğer kafein tüketimi aşırı oranda olursa vücutta kalp çarpıntısı, ateş yükselmesi hatta ölümle sonuçlanabilecek kalp krizine niçin olabiliyor.

Çikolata

Tadıyla, kokusuyla birçok şahıs için olmazsa olmaz olan çikolatayı, fazla oranda yediğinizde sizi ölüme götürebileceğini asla düşündünüz mü? Çikolata içinde azca oranda da olsa teobromin bulunuyor. Bu kuvvetli madde, sinir sistemini uyarıyor. Eğer bir oturuşta sekiz kilo çikolata yerseniz, ishal olup epilepsi nöbeti geçirebilirsiniz. Daha sonrasında iç kanama ve kalp krizi eşliğinde hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Tarçın

Kokusuyla sizi büyüleyen, tadıyla yiyeceklerinizi tatlandıran tarçın, fazla tüketildiğinde masumluğunu yitirebiliyor. Ciddi bir tarçın tutkunuysanız, tarçın kulanımızı denetim etmenizde yarar var. Eğer 35 yiyecek kaşığı toz tarçın tüketirseniz benzaldehit zehirlenmesi sebebiyle ölebilirsiniz.

Ton Balığı

Balığın zihinsel ve bedensel açıdan birçok yararı olduğu uzmanlar tarafınca her fırsatta vurgulanıyor. Lakin sık sık ton balığı tüketen birisiyseniz, şu bilgiye kulak vermenizi tavsiye ederiz: Ton balığı cıva mevzusunda varlıklı bir balık türü. Küçük balıklarda azca oranda bulunan cıva, ton balıklarında oldukça oranda bulunuyor. Yüksek oranda ton balığı tüketirseniz, ihtiva ettiği cıva sebebiyle beyin fonksiyonlarınıza zarar verebilirsiniz.

Muskat

Yemeklerde azca oranda kullanılması ihtiyaç duyulan muskat, fazla tüketildiğinde değişik etkisinde bırakır yaratabiliyor. Mesela, sekiz gram muskat tüketmek, bazı uyuşturucuların yaratabileceği halüsinojenik etkilere sebep olabilir. Bu da kendinize yada çevrenizdeki kişilere ölümcül zararlar vermenize sebep olabilir.

Bal

Bal iyi mi zehir tesiri yaratabilir diye aklınızda bir sual işareti oluşmuş olabilir. Lakin bahsettiğimiz bal, öteki ballardan değişik. Doğrusu arılar tarafınca hemen hemen oluşturulmuş pişmemiş baldan bahsediyoruz. Pastörize olmamış bu pişmemiş balın bir yiyecek kaşığı bile, ihtiva ettiği granoya toksini sebebiyle halsizlik ve ateş benzer biçimde sorunlara sebep olabiliyor. Daha da fazlası ise zehirlenmelere ve ölümlere yol açabiliyor.

Elma Çekirdekleri

Birçok kişinin favori meyvelerinden olan elmanın yararları saymakla bitmiyor. Fakat öteki taraftan elmanın içinde bulunan çekirdeklerinin zararı dokunan olabileceğini biliyor muydunuz? Siz de sıhhatli diye elmanın sapıyla beraber tamamını tüketenlerdenseniz, bu alışkanlığınızdan bir an ilkin vazgeçmelisiniz. Şu sebeple eğer bir su bardağı elma çekirdeği yerseniz, siyanür zehirlenmesi sebebiyle hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Acı Badem

Tabiat ananın en yararlı yemişlerinden önde gelen acı bademin birçok faydası var. Fakat 25 tane acı bademin, ihtiva ettiği hidrojen siyanür sebebiyle ölümlere niçin olabileceği bilgisi, aklınızın bir köşesinde kalsın.Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: