Covid-19 nedeniyle ölüm meslek hastalığı sayılmadı


Dr. Muharrem İdiz’in Covid-19 nedeniyle ölümünün meslek hastalığı olarak değerlendirilmesi talebi, meslek hastalığı listesinde Covid-19 olmadığı gerekçesiyle tarafından reddedildi.

İzmir’de işyeri hekimi olarak görev Dr. Muharrem İdiz’in Covid-19 nedeniyle ölümünün meslek hastalığı olarak değerlendirilmesi talebi, meslek hastalığı listesinde Covid-19 olmadığı gerekçesiyle SGK tarafından reddedildi.

İzmir , Dr. Muharrem İdiz’in Covid-19 pandemisi sürecinde çalışanlara yönelik verdiği yoğun eğitimi ve hizmeti sonrasında Covid-19 tanısı aldığını ve Covid-19 tanısıyla tedavisi hastanede yapılan Dr. İdiz’in, hastanedeki tedavisine rağmen Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle vefat ettiğini bildirdi. Dr. Muharrem İdiz’in vefatı üzerine, 05.05.2020 tarihinde yakınları adına SGK’ye yapılarak, ölümün meslek hastalığı kapsamında değerlendirilmesi ve yakınlarına geliri bağlanması talep edildi. Başvuru üzerine, SGK İl Müdürlüğü tarafından iletilen yanıtta, Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nin Mesleki Bulaşıcı Hastalıkları Listesinde Covid-19 hastalığının olmadığı, bu nedenle hekimin ölümünün meslek hastalığı kabul edilmediği bildirildi.

İzmir Tabip Odası tarafından, SGK’nın yanıtı üzerine yapılan açıklamada, Covid-19 olarak tanımlanan bir hastalığın henüz tarif edilmediği bir dönemdeki mevzuattan hareketle bu şekilde yanıt verilmesinin hatalı ve traji-komik bir yaklaşım olduğu kaydedildi. Mevzuatın, idari bir ile Covid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılmasına verdiği belirtilen açıklamada, idarenin bir düzenleme yaparak bu sorunu çözmesi yerine sağlık çalışanlarına engel çıkarmasının sosyal devleti ilkesi ile bağdaşmadığı edildi.

“HUKUKİ MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Başta hekimler olmak üzere bütün sağlık çalışanları, Covid-19 pandemisi ile en ön safta görev yapan meslek grubudur. Covid-19 nedeniyle neredeyse her gün bir meslektaşımız ve sağlık çalışanı vefat etmektedir. Covid-19 ‘un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi talebimiz, Pandeminin başladığı günden bu yana TTB ve Tabip Odaları tarafından ısrarla ifade edilmektedir. Ancak bugüne kadar yöneticilerin bu konuda sessiz ve hareketsiz kalması, Pandemi ile mücadelede en ön safta mücadele eden sağlık çalışanlarının ve yakınlarının yaşadığı mağduriyeti daha da artırmıştır. Bu nedenle, Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi talebimiz kabul edilene kadar mesleki ve hukuki mücadelemiz devam edecektir.”

 Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: