Diş Sağlığı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar


Diş sağlığınıza dikkat ettiğinizi zannederken, büyük hatalar yapıyor olabilirsiniz. Fakat diş sağlığı ihmale gelmez.

YANLIŞ 1: Bol Diş Macunu Kullanarak Dişler Daha İyi Temizlenir

Külliyen yanlış! Diş macunu reklamlarındaki benzer biçimde diş fırçasının üstüne boydan boya macun sürmenin hiçbir anlamı yok. Mercimek tanesi kadar diş macunu da dişleri temizlemek için kafi.

YANLIŞ 2: Dişleri Sert Diş Fırçalarıyla İyice Bastırarak Fırçalamak Gerekir

 

Sert diş fırçası da bastırarak diş fırçalamak da diş minelerine zarar verir. Sert fırçalar yerine orta sertlikte fırçalar kullanmanızda yarar var. Ek olarak sert bir halde bastırarak fırçalamak dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmelerine sebep olabilir.

YANLIŞ 3: Diş Sağlığı için Dişleri Günde 2 Kez Fırçalamak Yeterlidir

 

Günde minimum iki kez diş fırçalamak diş sağlığı için oldukça mühim. Fakat kafi değil. Bu sebeple fırçayla dişlerde ulaşılamayan yüzeyler vardır. Bu durumda diş ipi yada ara yüz fırçası kullanmakta fayda vardır. Bunların yanı sıra bakteri plağına karşı ağız gargarası kullanılmalıdır.

YANLIŞ 4: Kanayan Diş Etlerinin Daha Fazla Kanamasını Önlemek İçin Fırçalamamak Gerekir

 

Kanadığı için dişlerinizi fırçalamazsanız, bu bölgedeki iltihabın artmasına sebep olmuş olursunuz. Bu sebeple kanamalar çoğunlukla iltihap kaynaklı olur ve bu bölge fırçalanarak temizlenmelidir. Doğal bir tek dişlerinizi fırçalamak  çözüm olmayabilir,  diş hekimine görünmekte de yarar var.

YANLIŞ 5: Süt Dişleri Geçici Olduğu İçin Önemsizdir

 

Süt dişleri, minimum kalıcı dişler kadar önemlidir. Bu sebeple bulundukları alanı, sonradan yerlerine gelecek kalıcı dişler için korurlar. Bundan dolayı süt dişlerini de günde iki kez fırçalamak hem çocukların diş sağlığı hem de fırçalama alışkanlığı kazanmaları için mühim.

YANLIŞ 6: Çarpık Dişler Ancak Çocuk Yaşta Çözülebilir

 

İşte oldukça yanlış bir inanış daha… Her yaşta diş teli takılabilir ve tedavinin sonunda muntazam dişlere kavuşulabilir.

YANLIŞ 7: Ağız Kokusu Herkeste Olur, Sebebini Bulmak Oldukca Zordur

 

Derhal izah edelim, ağız kokusu herkeste olmaz! Bu probleminin olası birkaç sebebi vardır: Çürük diş yada diş eti problemi kaynaklı olabileceği benzer biçimde sindirim sisteminde yada solunum yollarında bir hastalık da olabilir. Probleminin kaynağını bulmak için ilk olarak diş hekiminize danışabilirsiniz.

YANLIŞ 8: Diş Taşı Temizliği Dişe Zarar Verir

 

Uzman bir diş hekimi yapmış olduğu sürece diş taşı temizliği diş minesine de diş etine de zarar vermez. Bu işlemde diş yapısına ilişik olmayan yabancı maddeler uzaklaştırılır. Bundan dolayı diş taşı temizliğinin tertipli olarak yapılması gerekir. Diş minesine aslolan zarar veren, evde karbonatla dişleri temizlemeye çalışmaktır.

YANLIŞ 9: Hamilelikte Bebek Annedeki Kalsiyumu Aldığı için Diş Kaybı Olur

 

Hamilelik öncesinde ve hamilelik esnasında diş bakımınızı dikkatsizlik etmediğiniz sürece hiçbir diş sağlığı problemi yaşamadan bu periyodu atlatırsınız. Hamilelikle ilgili malum bir öteki yanlış da bu zamanda herhangi bir diş tedavisi yapılamayacağı. Oysa diş hekiminin onayıyla acil durumlarda ve hamileliğin belli dönemlerinde tedavilerin yapılması mümkündür.

YANLIŞ 10: Ağrıyan Dişin Üstüne Alkol Koymak Ağrıyı Geçirir

 

Diş ağrıyınca üstüne alkolün yanı sıra aspirin, tütün, kolonya, tuz gibi maddeler koymanız ağrının kesilmesini sağlamaz. Bilakis dişlerde ayrıca komplikasyonlara neden olabilir.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: