Dışarı Çıkmak Zorunda Kaldığınızda Sağlığınızı Korumanın Yolları


Tüm dünya son yüzyılın en büyük salgın hastalıklarından biriyle karşı karşıya. Sağlığımızı tehdit eden ve oldukca sayıda ölüme de yol açan Koronavirüs bizleri evlerimize kapatmış durumda. Derhal her gün dünyanın değişik bir noktasından alınan yeni bir önlemi daha duyuyoruz. Evden çıkma yasakları, maske takma zorunluluğu, mecburi olmadıkça temas etmeme, toplumsal mesafeyi koruma ve daha niceleri… Bugünlerde dışarısı oldukca tehlikeli. Peki ya hakikaten evin dışına çıkmak zorunda kaldığımızda ne yapacağız? Koronavirüs tehdidi altında evin haricinde iyi mi hareket edeceğiz? İşte dışarıya çıkmak zorunda kaldığınızda sağlığınızı korumanıza destek olacak birkaç tavsiye.

Dışarı çıkmadan bir plan yapın

Tesirini her yerde hissettiren ve size de nerede bulaşacağını asla kestiremeyeceğiniz böylesine salgın hastalık günlerinde en iyisi önerilere uyarak evde kalmaktır. Sadece hakikaten dışarıya çıkmak zorunda kalırsanız ilk olarak kendinize bir rota çizin ve plan yapın. Gereksiz hiçbir yere uğramadan ve asla kimselerle temas edip kontakt kurmadan işlerinizi tamamlayacak şekilde kendinize bir plan yapın.

Kendinizi izole edin

Bugünlerde en aksesuarlar olan maske ve eldivenleriniz kesinlikle yanınızda olsun. Maskeniz ve eldiveniniz olmadan bilhassa kalabalık ortamlara girmeyin. Market benzer biçimde yoğun insan giriş-çıkışının olduğu alanlarda kendinizi öteki kişilerden uzak tutun ve izole edin. Ne sizdeki virüsün bir başkasına ne de bir başkasındaki virüsün size ulaşmasına izin vermeyin. Bunun en etkili yollarından biri maske ve eldivendir.

Bağışıklık sisteminizi kuvvetli tutun

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzu her türlü tehlikeye karşı korumuş olan en mühim müdafa mekanizmamızdır. Kendimizi her daim hazır ve kuvvetli duymak için bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmeliyiz. Bilhassa tertipli olarak dışarıya çıkmak zorunda olan bireylerin tertipli uyumaları, bolca su tüketimi, mevsim sebze ve meyvelerini yemeleri ve kendilerini daha kuvvetli hale getirmeleri oldukca önemlidir.

Cep telefonu, anahtarlar ve paralar…

Dışarıda bizleri bekleyen en büyük tehlikelerden birkaçı da cep telefonumuz, anahtarlarımız ve paralarımızdır. Devamlı değişik yüzeylere dokunduktan sonrasında tuttuğumuz ve istemsiz şekilde cebimize koyduğumuz bu nesneler, direkt hastalığı bizlere taşıyabilirler. Bunun için bilhassa gün içinde oldukca sayıda kişinin dokunduğu paraları ayrı bir yerde tutmalı ve sık sık ellerimizi yıkamalıyız.

Altın kaide; elleri sık sık yıkamak

Yalnız salgın günlerinde değil, derhal daima sağlığımızı korumanın temel kurallarından biri sık sık ellerimizi yıkamaktır. Gün içinde, bilhassa de dışarıdayken ellerimizi sıkça yıkamalı ve temizlemeliyiz. Bu alanda uzman kişilerin bizlere gösterdiği şekilde bu işlemi yapmalı ve gün içinde sık sık yine etmeliyiz. Bu şekilde ihtimaller içinde bulaşma risklerini en aza indirmemiz mümkündür.Aile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: