Dişlere Zarar Veren Yiyecek ve İçecekler


Ağız ve diş sağlığını korumak için bazı gıdaları sınırı olan tüketmekte yarar var. Hangi gıdaları yedikten sonrasında hangi önlemlerin alınması icap ettiğini bilmek de bir o denli mühim. İşte dişlere zarar veren 15 yiyecek ve içecek.

1. Soda

Bilhassa meyveli sodalar, diş sağlığınız için ciddi çekince arz ediyor. Şekerli olmaları bakımından çürümeyi hızlandırmalarının yanı sıra içerdikleri yüksek asit, diş minesine zarar veriyor.

2. Enerji İçecekleri & Spor İçecekleri

Enerji ve spor içeceklerini bilhassa spor öncesinde kullanmanın sağlıklı bulunduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat ihmal etmeyin ki büyük oranda şeker barındıran bu içecekler dişlere zarar veriyor.

3. Şarap

Genel olarak alkol diş sağlığını negatif etkiliyor. Fakat beyaz ve kırmızı şarabın bu mevzuda liderliği bulunduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa beyaz şarap daha asidik olduğundan dişlerde lekeler oluşmasına zemin hazırlıyor.

4. Kahve

Kahve de dişlerde kir oluşmasına yol açan ve dişleri sarartan içeceklerden. Sadece kahvenin etkisinin öteki içeceklere gore biraz daha kalıcı olduğunu üzülerek belirtelim. Bu aşamada kahve içmeyi bırakın demiyoruz fakat kahve sonrasında bir bardak su içme alışkanlığını edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra kahvenize şeker koyuyorsanız, bundan da vazgeçmenizde yarar var.

5. Meyve Suları

Meyve suları asidik yapıları sebebiyle diş çürümelerine sebep olabiliyor. Fakat doğal ki diş sağlığınız için meyve suyu içmeyin demek yanlış olur. Bundan dolayı meyvenin sağlığımıza yararları saymakla bitmez. İyisi mi siz meyve suyu içtikten sonrasında ağzınızı suyla çalkalayın.

6. Şekerler & Şekerlemeler

İster yumuşak macunumsu ister sert olsun, her tür şeker dişler için oldukça zararı olan. Ne kadar şekerli beslenirseniz diş hekimini ziyaret etme sıklığınız o denli artar. Ihmal etmeyin şeker, ağızdaki bakterilerin en sevilmiş olduğu besindir!

7. Kuru Meyveler

Kuru meyveler bilhassa rejim yapanlar için muhteşem bir ara öğün. Fakat iş ağız ve diş sağlığına ulaştığında kuru meyveler birazcık problem yaratabiliyor. En büyük problem dişlere yapışmaları ve yüksek oranda şeker barındırmaları. Dişlerinizde problem var ise kuru meyvelerden ziyade taze meyveleri tercih edebilirsiniz.

8. Turunçgiller

C vitamini bakımından varlıklı olan portakal, mandalina, greyfurt, limon benzer biçimde turunçgiller, yüksek asit oranları sebebiyle diş sağlığını tehdit ediyor. Bilhassa greyfurt ve limonu tek başına tüketecekseniz arkasından kesinlikle ağzınızı suyla çalkalayın.

9. Krakerler

Krakerlerin bir çok ne şekerli ne de asidik. Gene de dişlerimiz için zararlılar; şundan dolayı krakerlerde bulunan rafine karbonhidratlar fazlaca acele şekere dönüşüyorlar. Daha siz çiğnerken, ağzınızdan bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlayan bir ortam oluşuyor.

10. Patates Cipsi

Evet fazlaca leziz fakat dişlere zarar veren yiyeceklerin de başlangıcında. Bundan dolayı patates cipsini çiğnedikten sonrasında dişlerin arasına girerek yapışıyorlar ve fazlaca uzun süre orada kalabiliyorlar.

11. Beyaz Ekmek

Gene bir rafine karbonhidrat problemi… Beyaz ekmek daha siz çiğnerken ağzınızda şekere dönüşüyor. Bu sırada adeta sakız benzer biçimde dişlerin arasına girip yapışıyor.

12. Patlamış Mısır

Evde yada beyaz perdede film seyrederken tamamımız patlamış mısır yemeye bayılıyoruz. Fakat bir çok süre dişlerimizin arasına kaçan o patlamış mısırlar hastalık veriyor. Yada rahatsız olmasanız da güvenilir olun onlar dişlerinizin arasına girip orada hayatlarını sürdürüyor. Ve orada kaldıkları süre süresince diş minelerine zarar veriyorlar.

13. Buz

“Buzun dişlere zarar veren nesi olabilir ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Buz, hem sert hem de soğuk olduğundan çiğnenmesi dişlere zarar veren fena bir alışkanlık.

14. Turşu

Turşudaki problem asidik yapısı. Turşu krizine girip bir oturuşta bir kavanoz yiyenlerdenseniz, diş minenize zarar verdiğinizi ihmal etmeyin. Tedbir olarak turşu yedikten sonrasında en azından bir bardak su içebilirsiniz.

15. Domates

Domates de asitli olduğundan dişlere zarar veren sebzelerden bir tanesi.. Bu tabi ki “domates yemeyin” anlamına gelmiyor. Üstüne su içmeye itina gösterin yeter.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: