Diyette Asla Yapmamanız Gerekenler


Vücut yapınıza uygun rejimi bulmak kadar onu doğru uygulamak da mühim. Aldığınız fazla kiloları verebilmek için sayısız rejim formülü mevcut. Bir ihtimal birçoğunu denediniz fakat ideal kilonuza kavuşamadınız. Kim bilir verdiğiniz kiloları fazlaca geçmeden fazlasıyla geri aldınız. Bunun sebebi diyetteyken yaptığınız bazı hatalar olabilir. İşte sıhhatli zayıflamanızı engellemiş olan ve rejim bozan 10 hatalı davranış…

1- Su Kaybı Yaşamayın

Kilo verirken yağ yakar, ödem atarken ise su kaybedersiniz. Rejim halletmeye başladığınızda vücudunuz ilkin biriktirdiği ödemi atar. Bu süreci yağ yakmak ile karıştırmamak ve su kaybı yaşamamak için gün içinde almanız ihtiyaç duyulan su miktarını kesinlikle alın. Doğru beslenme kadar su içmek de yağ yakımını hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırır.

2- Light Ürünlerden Uzak Durun

Light ürünler yağı, şekeri ve kalorisi azaltılmış gıdalardır. Öteki gıdalardan tek farkı ise daha azca kalori içermeleri. Light ürünleri istediğiniz kadar tüketebileceğinizi düşünmeniz size fazla kalori olarak geri döner. Üstelik bu işlenmiş gıdalar zayıflamanıza destek olmadığı benzer biçimde sağlıksız beslenmenize niçin olur. Bunun yerine işlenmemiş, organik gıdaları doğru seviyede tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

3- Kahvaltıyı Atlamayın

Eğer kahvaltıyı atlıyor ve akşam yemeklerinde telafi ederim diye düşünüyorsanız kilo yerine enerji kaybı yaşayabilirsiniz. Protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmak metabolizmanızı hızlandırır, gün içinde daha azca kalori almanızı ve enerjik olmanızı sağlar.

4- Nebat Karışımlarını Bilerek Kullanın

Şifa deposu bitkiler depo yağların yakılmasına ve iştahı azaltmaya destek oluyor. Sadece bilmeden yapacağınız karışımlar, nebat çayları ve kürler vücudunuzda toksik tesir yaratabilir. Hangi bitkileri bir arada kullanabileceğinizi öğrenerek hem sağlığınızı koruyabilir hem de zayıflamanıza destek olacak karışımlar hazırlayabilirsiniz.

5- Aç Kalmayın

Aç kalmış olarak kilo verebileceğinizi düşünmek rejimde yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır. Vücudunuz gıda almadığında kilo vermek yerine bir tek ödem atar. Aç kalmak su kaybı yaşamanıza niçin olacağı benzer biçimde verdiğiniz kiloları da hızlıca geri alırsınız. Oysa vücudumuzun zayıflamak için sindirim halletmeye ihtiyacı vardır. Sıhhatli yağ, protein ve karbonhidrat alımını dengeli bir halde yapmak fazlaca daha kolay zayıflamanızı sağlar.

6- Diyetisyene Danışın

Zayıflamaya karar verdiğinizde bunu tek başınıza planlamak daha başlamadan yanlış giden bir rejim sürecidir. Öteki insanların zayıflama deneyimleri ve rejim programlarından yararlanmak yerine bir diyetisyen eşliğinde kendi vücudunuza uygun rejimi bulabilirsiniz. Bilhassa şok rejimler, sıkı detoks programları benzer biçimde uygulamaları tek başınıza yapmanız zayıflamak yerine bir tek sağlığınızı bozacaktır.

7- Karbonhidrat Seçimini Doğru Yapın

Karbonhidratlar vücutta su depolar ve şişkinlik hissine niçin olur. Rejime başladığınızda derhal birkaç zayıflamanızın sebebi de işte bu suyun vücuttan atılması. Gene de karbonhidrat almak isterseniz beyaz ekmek, börek ve pasta benzer biçimde yiyecekler yerine tam buğday ekmeği, bulgur pilavı benzer biçimde rejime daha uygun gıdalar tüketebilirsiniz.

8- Tatlandırıcı Kullanmayın

Şeker ve tuz tüketmemek her rejim programında rastlayabileceğiniz bir kaide. Sadece suni tatlandırıcılar kullanıyorsanız rejim yapıyor sayılmazsınız. Şeker yerine organik pekmez ve bal kullanabilir, yemeklerinizi tuz yerine baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

9- Atıştırmayın

Rejim yaparken temel öğünlerinize sıkı sıkıya bağlı kalıyor fakat minik ikramları da geri çeviremiyorsanız zayıflamanız pek mümkün olmayacaktır. Minik bir parça çikolata ya da bir bisküvi parçası size masum görünse de vücudunuzun sindirim düzenini bozar. Minik atıştırma zamanlarında kuruyemiş ve meyve doğru tercih olacaktır.

10- Gözünüzü Hedeften Ayırmayın

Rejiminiz sizin kişisel yolculuğunuz. Amacınız ise ideal kilonuza kavuşmak ve sıhhatli olmak. Zayıflamaya çalışan öteki insanlarla konuşmak motive edici olabilir sadece kendinizi başkaları ile kıyaslamayın. Ihmal etmeyin her gövde değişik çalışır ve her rejim kişiye özeldir.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: