Doğal Yöntemle Evinizi Böceklerden Uzak Tutun


Organik yaşamın bir parçası olan böceklere her ne kadar saygı duysak da yaşam alanlarımızı paylaşmak istemiyoruz. Dolayısıyla evimizi böceklerden arındırmak için türlü yöntemlere başvuruyoruz. Bu yöntemlerden bazıları böceklerin ve bizlerin sağlığına zarar veren kimyasallar içerse de naturel yöntemler de yok değil!

Sizin için derlediğimiz bu naturel yöntemler yardımıyla sempatik dostlarımıza zarar vermeden onları evinizden uzaklaştırabilirsiniz. İşte 6 naturel yöntemle evinizi böceklerden uzak tutmanın yolları…

 

1. Limon kabuğu

Eğer evinizde örümceklerle başınız dertteyse bu sempatik dostlarımızın limondan asla hoşlanmadığını izah edelim! İnce ince dilimlediğiniz limonları mutfağınıza ve evinizin çeşitli köşelerine yerleştirirseniz, örümceklerin kısa süre içinde evinizi terk ettiğini görmüş olacaksınız. Eğer isterseniz limon kabuklarını da kullanabilirsiniz. Pencere pervazlarına, dolap içlerine ve kapı eşiklerine yerleştirdiğiniz limon kabukları, örümcekleri yaşam alanınızdan uzak tutmanıza destek olacaktır.

 

2. Sirke

Nerede ise hepimizin mutfağında bulunan sirke, hem lezzeti hem de geniş kullanım alanıyla kalbimizi kazanıyor! İçerdiği naturel asitler yardımıyla kuvvetli bir temizleyici olan sirke, evinizi böceklerden korumanın en naturel yollarından biri. Boş bir sprey şişesine ¼ oranında sirke, ¾ oranında su koyun ve çalkalayın. Hazırladığınız karışımı mutfak tezgahınıza ve evinizin çeşitli köşelerine püskürterek böceklere veda edebilirsiniz!

 

3. Salatalık

Gene birçoğumuzun mutfağında bulunan salatalığın böcekleri rahatsız ettiğini kim bilebilirdi ki? Evinizde haşere problemi yaşıyorsanız kendinize salata hazırlarken salatalık kabuklarını bir kenara ayırın ve evinizin çeşitli köşelerine yerleştirin. Bu yöntem yardımıyla zararı dokunan olabilecek karınca türlerini evinizden uzak tutabilirsiniz. Salatalıkları tertipli aralıklarla değiştirerek evinizi devamlı olarak böceklerden koruyabilirsiniz.

 

4. Nane

Karıncalar, örümcekler ve bir çok böcek türleri naneden asla fakat asla hoşlanmaz. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan boş bir sprey şişesine birkaç damla nane yağı damlatıp üstüne su ilave etmek! Hazırladığınız bu karışımı evinizin çeşitli noktalarına püskürterek hem evinizin kokusunu tazeleyebilir hem de böceklere veda edebilirsiniz. Ek olarak evinizin çeşitli bölgelerinde saksıda nane beslemek de etkili bir çözüm olacaktır.

 

5. Lavanta

Lavanta, böceklerin pek de hoşuna gitmeyen başka bir nebat türüdür. Aktarlarda bulabileceğiniz lavanta yağını tıpkı nane yağı şeklinde sprey olarak kullanabilirsiniz. Boş bir sprey şişesine birkaç damla lavanta yağı ilave edin ve üstüne su ilave edin. Bu karışımı evinizin çeşitli bölgelerinde oda spreyi olarak kullanabilir, hem de böcekleri de yaşam alanınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

 

6. Mısır unu

Nerede ise her evde karşımıza çıkabilen karıncaların mısır unundan rahatsız bulunduğunu duyunca oldukça şaşırabilirsiniz. Karıncalar mısır ununun kokusuna bayılır sadece mısır ununu sindirmekte zorlanır, dolayısıyla evinizin çeşitli bölgelerine yerleştireceğiniz mısır unu, kısa bir süre içinde karıncaları rahatsız edecek ve evinizden uzaklaştıracaktır.

 

Kaynak:

http://www.yasemin.com/foto-galeri/45049-evdeki-boceklerden-kurtulmanin-dogal-yollari/p1

https://www.uplifers.com/bocekleri-evinizden-uzak-tutmaya-yardimci-7-dogal-cozum/Aile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: