Dr. Ender Saraç Bebek Yoğurdu Tarifi


Anne ve bebek  beslenmesinde Dr Ender Saraç ın 06 ay bebeklere özel olarak hazırlamış olduğu ve paylaşmış olduğu bebek yoğurdu tarifini okurlarımız ve anneler için paylaşıyoruz.

6. aydan itibaren

Bebek Yoğurdu Yapılışı.

Yoğurdunuzu anne sütü veya devam sütüyle mayalayabilirsiniz.

1 çay bardağı ev yapımı bebek yoğurdu 100 ml ( ilk günler kaşık ucuyla denemelere başlayın ve ilerleyen günlerde bu miktarı 1 çay bardağı ölçüsüne çıkarın.)Yoğurt vermek için uygun saat ikindi saatleridir.

Devam sütü veya anne sütü ile yoğurt yapılışı: 90 ml kaynar su ılıdıktan sonra su içine 4 ölçek devam sütü koyarak karıştırın. İçine 1 tatlı kaşığı yoğurt ekleyip oda sıcaklığında 5 saat hareket ettirmeden mayalayın ve 1 gece buzdolabında bekletin. Veya aynı miktardaki anne sütü içine 1 tatlı kaşığı yoğurt ekleyerek aynı şekilde hazırlayabilirsiniz.

Pastörize süt ile yoğurt yapılışı: Yarım litre pastörize sütü parmağınızın yanmayacağı sıcaklığa kadar ısıtın. Kaynatmayın. Daha sonra içine 1 çorba kaşığı yoğurt ekleyin ve iyice karıştırın. Üzeri açık veya ince bir elek ile kapatın. Kenarlarını sarın ve hiç hareket etmeyecek bir yerde oda sıcaklığında 5 saat bekletin. Daha sonra buzdolabına alın ve 1 gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün yoğurdunuz hazır. Anne sütü ve devam sütü ile yapılan yoğurdun kıvamı çok katı olmayabilir. Yoğurt tadı ve kokusu oluşması yeterlidir. .

NOT: Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütüyle beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışın.Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: