Dünyanın En Zararlı Taşları


“Taşın da zararlısı olur muymuş?” demeyin, oluyor. Bu dünyada canlı cansız birçok şey iyi-kötü, zararlı-zararsız diye sınıflandırılabilir. Dünyanın dengesi bu şekilde; zıtlıklar ve çelişkiler, her an her yerde.

İşin başka bir tutarsız kısmı ise, organik taşların görüntülerinin görkemli olması. İşte yalnız insanların değil; taşların da dış görünümlerine aldanmamak lazım. Hangi taşlar niçin zararlıdır, bakalım:

Granit

Granit, zarar küpü bir taş değil fakat iç mekânlarda ve kapalı yerlerde kullanıldığında akciğer kanseri riskini arttırıyor. Bunun sebebi ise bünyesinde öteki organik taşlardan daha çok uranyum ve toryum barındırması. Oldukça şık bir görüntüye haiz graniti kullandığınız yüzeylerin olduğu mekânları (mesela granit, en oldukca mutfak tezgâhlarında kullanılıyor) havalandırmayı dikkatsizlik etmeyin.

Orpiment

İlginç görünüme haiz bu kayalar, hidrotermal kaynakların civarlarında bulunurlar. İçeriklerinde arsenik ve sülfür bulundurmaları ile ne kadar ölümcül olduklarını da anlatmış oluyoruz. Bazı kültürlerde savaşçılar bu taşı kılıçların uçlarına sürüyorlarmış.

Stibnit

Gümüşü çağrıştıran görünümü sebebiyle eskiden çatal kaşık yapımında kullanılmış ve yiyecek yiyip karınlarını doyacaklarını sanan insanoğlu ölünce, malzemede bir sorun olduğu anlaşılmış. Öldürücü dedikleri bu olmalı.

Torbernit

“Yalnız benim için eri yeşil yeşil.” deyip ısıtmaya ve çeşitli alet edevat üretmeye kalkanları affetmez, öldürür. Isıtılmaya gelemiyor, şu sebeple radyoaktif. Sıcağı görünce basıyor radon gazını, sonrası dipsiz karanlık.

Böbrek Taşı

Böbrek kanallarının içinde oluşan mineral içerikli sert kitleler olan böbrek taşlarının barınmaktan memnun olduğu yer idrardır. Enteresan doğal. Bazılarımızın idrarındaki koruyucu maddeler vücut tarafınca noksan üretiliyor ve taşlar hop diye gelip böbreğe yerleşiyor. Su için su, taş kesilmeden yumuşayıp gitsin idrar sever maddeler.

Diş Taşı

Gülmeyi unutan şu ağzınızın haline bakmış olduğunuzda gördükleriniz dişlerinizdeki kahverengilikler ise, diş taşı probleminiz var anlama gelir. Gülümsemenizin yoluna taşlar koyulmuş, acilen çaresine bakmalısınız şu sebeple rahat rahat gülemedikten sonrasında bu yaşam çekilmez olur.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: