Duygusal Açlıkla Baş Etmenin Yolları


Şimdiye kadar kaç pazartesi rejime başlayıp salı günü boş verdiniz? “Bundan sonrasında şeker tüketmeyeceğim.” diye karar alıp akşamında kendinizi profiterol kaşıklarken bulduğunuz anılara haiz misiniz? Sevgilinizle kavga ettiğiniz vakit, iş yerinde bir şeyler ters gittiğinde yada ailenizle tartışınca yiyecek yiyerek mi sakinleşebiliyorsunuz? O vakit  probleminiz olabilir, geçmiş olsun.

Duygusal Açlık Nedir?

Duygusal açlık, psikiyatri biliminde bir hastalık olarak geçiyor; tıpkı bulimina nevroza (yediklerini çıkarma hastalığı) ve anoreksiya nevroza (yememe hastalığı) benzer biçimde.

Duygusal açlıkla fizyolojik açlığı ayırt etmenin kolay bir yolu var: Acıkma sürelerine bakın.

Fizyolojik açlık yavaş yavaş oluşurken, duygusal açlık aniden belirir.

Duygusal Açlıkla Nasıl Baş Edebiliriz?

Birçok göbek eritme yöntemine başvurdunuz ve yüzlerce rejim sıralaması denediniz fakat bir türlü zayıflama mevzusunda başarı göstermiş olamadıysanız demek ki sorununuz fiziksel değil, duygusal.

Merak etmeyin, bu mevzuda yalnız değilsiniz. Duygusal açlık, günümüzde pek oldukça kişinin karşı karşıya kalmış olduğu bir sorun ve çözümü var. New York’tan ünlü yazar ve psikiyatrist Dr. Patricia A. Farrell’in duygusal açlıkla ilgili birçok araştırması bulunuyor ve çözümü bulduğuna inanıyor.

Karşınızda Dr. Patricia’dan duygusal açlığa karşı tavsiyeler:

Başlangıç Olarak Probleminin Kaynağına İnin

 

Hangi durumlarda açlık oluşuyor? Ilkin bu sorunları tespit edin ve bununla ilgili bir defter tutun, arkasından durumu nasıl kontrol altına alabileceğinizi gözden geçirin. Meditasyon teknikleri işe yarayabilir, aklınızda bulunsun.

Problem sizden kaynaklı değilse o vakit probleminin çözülmüş bulunduğunu hayal edin. Ihmal etmeyin, bir şeye dönüşmek için onu devamlı taklit etmek gerekir; kendinizi probleminin olmadığına inandırabilirseniz duygusal açlık kaybolacaktır. Bunu bir süre yeniden ettiğinizde artık duygu değişimlerinin siz de açlık yaratmayacağını farkına varacaksınız.

Ertesi Gün Yersiniz?

Tamamımız işleri yarına bırakmaya meyilliyiz madem bu durumu bir avantaja dönüştürebiliriz.

“Üzüntünüzün geçmesi için kurabiye yemeyi düşünüyorsanız kendinizi onu sonraya bırakmaya ikna edin. Bir süre sonrasında açlığınızın gittiğini görmüş olacaksınız.” diyor Dr. Patricia.

Harekete Geçin

Abur cuburlarla kendinizi mutlu etmekten oldukça daha keyifli bir yol var: Yürüyüş.

Dr. Patricia:

“Duygusal açlık krizi geldiği vakit bulunduğunuz ortamı değiştirin ve açık havada 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkın. Attığınız her adımla birlikte açlık birazcık daha yok olacak.”

(Editörler olarak denedik, % 100 çalışıyor.)

Fazla Abartmayın

Öteki bir ünlü psikiyatrist Dr. Leslie Becker-Phelps ise duygusal açlığın bir tek fiziksel rahatsızlıklara neden olmaya başladığında tehlikeli olabileceğini söylüyor ve ekliyor.

“Mutsuz hissederken bir parça çikolata yiyecek ya da bir doğum günü kutlamasında coşkuya kapılıp içecekleri ve pastaları tüketmek bir sorun değil; aksine olması ihtiyaç duyulan şey.”Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: