Evde Hazırlayabileceğiniz Organik Saç Boyaları


Saçlarımız, cildimizle beraber vücudumuzun bakıma en oldukca gereksinim duyan yerlerinden biri. Kullandığımız şampuanlardan tutun da saç boyalarına kadar birçok kimyasal ürün saçlarımızı beslemek yerine ne yazık ki yıpratıyor. Durum bu şekilde olunca birçok insan bitkisel ürünlere ya da evde hazırlanabilen karışımlara yöneliyor.

 

Sizler için evde hazırlayabileceğiniz ergonomik ve organik saç boyalarını derledik. İşte kimyasal boyaların zararı olan etkilerinden korunmak isteyenlere en ergonomik ve organik saç boyaları…

 

1. Sarı tonlar için

Geniş bir tencerenin içine 500 ml su, 1 avuç kurutulmuş papatya ve 1 avuç sarı kantaron ilave edin. Hazırladığınız bu karışımı 40 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Kaynayan karışımı bir kenara alın ve 1 gün süresince beklettikten sonrasında temiz bir sprey şişesine aktarın. Haftada 1-2 kez uygulayabileceğiniz bu karışımı ilkin saçlarınızın diplerine, arkasından uçlarına yedirin. Minimum 1 saat güneş ışığında beklemeyi ihmal etmeyin!

 

2. Kahve tonlar için saç boyası

Geniş bir kasenin içinde 1 fincan taze demlenmiş siyah çay, 1 çay kaşığı sirke, 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı, 1 yiyecek kaşığı yoğurt, 1 fincan yeşil çay ve 1 fincan ada çayı suyunu karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı 3 saat kadar dinlendirdikten sonrasında bir sprey şişesine aktarın. Haftada 1-2 kez uygulayabileceğiniz bu karışımı ilkin saçlarınızın diplerine, arkasından uçlarına yedirin.

 

3. Koyu kahve ve siyah tonlar için saç boyası

Geniş bir tencerenin içine 1 avuç karanfil, 1 avuç ada çayı ve 500 ml su ilave edin. Tüm malzemeleri 10 dakika kadar kaynatın. Eğer oldukca koyu bir renk elde etmek istiyorsanız tencereye 1 yiyecek kaşığı siyah çay da ekleyebilirsiniz. Kaynayan ve hazır olan karışımı güzelce süzgeçten geçirin ve 250 gram toz kınanın üstüne yavaşça ilave edin. Topaksız bir karışım elde ettiğinizde bu karışımı saçlarınıza uygulayın ve bir bone takarak minimum 2 saat beklemeye alın. Isterseniz gece uyumadan ilkin uygulayabilir, sabah uyandığınızda yıkayarak simsiyah saçlar elde edebilirsiniz.

 

4. Kızıl tonlar için saç boyası

Geniş bir kasenin içinde 1 fincan taze demlenmiş siyah çay, 1 çay kaşığı sirke, 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı, 1 yiyecek kaşığı yoğurt, 1 fincan taze sıkılmış nar suyu, 1 fincan şalgam suyu ve 1 fincan kırmızı soğan kabuğu suyunu güzelce karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı 3 saat kadar dinlendirdikten sonrasında bir sprey şişesine aktarın. Haftada 1-2 kez uygulayabileceğiniz bu karışımı ilkin saçlarınızın diplerine, arkasından uçlarına yedirin.

 

5. Beyaz saç telleri için saç boyası

Geniş bir tencerenin içine 750 ml su ve 6-7 tane ceviz içini ilave edin, güzelce kaynatın. Ortalama 15 dakikalık bir kaynatma işleminin arkasından cevizleri alın ve suyu bir kaseye aktarın. Ceviz suyu eklediğiniz kaseye 3-4 yiyecek kaşığı kına, 2 yiyecek kaşığı Türk kahvesi ve 4 yiyecek kaşığı zeytinyağı ilave edin, güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı diplerden başlayarak tüm saçınıza uygulayın. Bir gece süresince beklettiğiniz karışımı sabah ılık suyla durulayın. Eğer gerek duyarsanız bu işlemi haftada 1 kez tekrarlayabilirsiniz. İşte bu kadar kolay!Kadın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: