Evde Mikropların Gizlendiği Umulmadık Yerler


Araştırmalar, temiz görünen evlerin asla umulmadık noktalarında dahi yüzlerce çeşit mikrop bulunduğunu ortaya koyuyor. Evlerin gizli saklı noktalarında bulunan bu mikroplar, insan sağlığını negatif etkileyerek birçok hastalığa sebebiyet veriyor. Peki, evindeki mikroplar nerelerde saklanıyor?

Mikropların en fazla olduğu yer “mutfak”

Mutfaklar; yiyecek pişirme, gıdaları gizleme ve yiyecek yeme şeklinde temel gereksinimleri karşılayan ve kim bilir sunmuş olduğu bu faydalarla evin en mühim noktalarından biridir. Sadece unutulmamalıdır ki gıdaların bulunmuş olduğu ve yiyecek ile ilgili işlerin yapıldığı bölgeler mikropların en oldukça bulunmuş olduğu noktalardır.

Mutfaktaki malzemeler sık sık değiştirilmeli

Mikroplar mutfakta en oldukça bulaşık süngerleri, kurulama bezleri, baharatlıklar, kesme tahtaları, kahve makineleri ve lavabo çevresi şeklinde yerlerde bulunmaktadır. Dolayısıyla mikroplardan kurtulmak için bulaşık süngerleri ve kurulama bezleri çoğunlukla değiştirilmeli, kesme tahtaları belli aralıklarla çamaşır suyuyla yıkanmalı, mutfak içi eşyalar ve makineler devamlı dezenfekte edilmelidir.

Banyoda ıslak bırakılan havlulara dikkat

Banyolar insanların temizlenme bölgeleri olsa da mikropların saklanma yerlerinin başlangıcında gelmektedir. Mikropların banyoda saklanmayı en oldukça sevilmiş olduğu ve en oldukça bulunmuş olduğu eşyalar ise havlu, lif, diş fırçası şeklinde eşyalardır. Bilhassa ıslak bırakılan havlu ve lif şeklinde eşyalar mikropların en oldukça ürediği yerlerdir. Bu eşyalar devamlı değiştirilmeli yada yıkanmalıdır. Diş fırçaları ise belli aralıklarla değiştirilmeli ve diş fırçası kabı ile saklanmalıdır. Hela kenarları, duş yeri ve lavabo çevresi ise çoğunlukla temizlenmelidir.

Mikroplar oturma odalarında da saklanır

Oturma odaları evlerin en oldukça vakit geçirilen noktasıdır. Dolayısıyla mikropların da bulunmayı en sevilmiş olduğu yerlerdir. Mikroplar oturma odalarının her yerinde olabilirler. TV kumandası, prizler, lamba anahtarları, kapı kolları, elektronik aygıtlar, halılar ve koltuklar şeklinde ev içi sık kullanılan eşyalar, mikropların bulunmuş olduğu en olası noktalardır.

Halıların ve koltukların temizliği ihmal edilmemeli

TV kumandası, prizler, lamba anahtarları ve kapı kulpları şeklinde sık temas edilen bölgeler belirli aralıklarla temizlenmelidir. Halılar, koltuk yüzeyleri ve kolları ise yapısı gereği kiri ve tozu kendi içinde saklar. Dolayısıyla kirli görünmeseler bile çoğunlukla silinmeli ve yıkanmalılardır. Ek olarak yılda bir yada iki kez halılara ve koltuklara buharlı temizlik yapılması, gizlenen mikroplardan kurtulmayı elde edecektir.Aile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: