Evden Çıkmadan Gezebileceğiniz Sanal Müzeler


Hem bilimsel hem de sanatsal açıdan çok değerli bir isim olan Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa’sı ile tanıdığımız Louvre Müzesi, dünyanın önde gelen sanatçılarının eserlerini bünyesinde barındırıyor. Büyük Sfenks, Hammurabi Kanunları, Nike Heykeli ve Zeus Heykeli’nin yanı sıra Gotik, Rönesans ve Orta Çağ’a ait en değerli eserleri koltuğunuzdan kalkmadan görmeniz ve incelemeniz mümkün.

Dünyanın en iyi ressamlarından ve sanat tarihinin en etkili isimlerinden olan Van Gogh Vincent’in eserlerinin yer aldığı Van Gogh Müzesi’nde sanatçıya ait 200 civarında resim ve 500 kadar taslak çizim yer alıyor. Amsterdam’ın en önemli müzelerinden biri olan Van Gogh Müzesi’ndeki birbirinden özel eserleri tek bir tuşla ziyaret edebilirsiniz.

Dünyanın en eşsiz ve sanatsal açıdan değerleri eserlerine ev sahipliği yapan müzelerinden biri olan Vatikan Müzesi, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Virüs sürecinde online olarak da gezme imkanı sunan 500 yıllık müzede; Sistina Şapeli, Michelangelo’nun Son Yargı isimli freski, Raphael Odaları, Goblenler Galerisi, Haritalar Galerisi gibi birçok alan sizi bekliyor.

New York Metropolitan Müzesi

New York City’de bulunan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük sanat müzesi olan Metropolitan Müzesi’nde klasik antik eserler, tablolar, heykeller ve kapsamlı bir Amerikan modern sanat koleksiyonları bulunuyor. 1870 yılında kurulan müze, 2 milyondan fazla eseriyle dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzeleri arasında yer alıyor.

İstanbul’un simgelerinden ve 1935 yılında müzeye dönüştürülerek yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılan Ayasofya, online olarak gezebilecek önemli müzeler arasında yer alıyor. Müzenin avlusunu, iç mekanlarını ve ünlü kubbesini online olarak dilediğiniz gibi gezebilirsiniz.

1754 yılında Büyük Katerina tarafından kurulan ve 1852’de halka açılan Hermitage Müzesi, dünyanın en büyük ve en eski müzeleri arasında yer alıyor. Rusya’nın en büyük müzelerinden biri olan ve 200 yıl boyunca Çarlık Rusya’nın başkentliğini yapmış St. Petersburg şehrinde bulunan müzede 322 salon ve birçok bölüm yer alıyor.

2005 yılında şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan müzede 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örnekleri sergileniyor. Müzede dünyanın çeşitli yerlerinden açık arttırmalarda edinilmiş veya antikacılardan satın alınmış binlerce oyuncak misafirlerini online olarak da bekliyor.

Salgın nedeniyle kapılarını kapatan ve online olarak gezilebilecek müzeler arasında Rahmi M. Koç Müzesi de yer alıyor. Nostaljik tren turu ve denizaltı gezisinin yanı sıra uçakları ve klasik otomobilleri de online olarak görmek mümkün.Kültür & Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: