Evinizi Aktar Dükkânı Gibi Kokutacak Otlar Ne İşe Yarar?


Ot şeklinde bir yaşam dediğimizde birazcık yavan bir yaşamdan bahsederiz fakat aslen keşke ot şeklinde bir yaşam sürebilsek. Bundan dolayı otlar fazlaca yararlı. Tabiat mükemmel. Alternatif tıbbın baş tacı etmiş olduğu otlar, yüzyıllardır lokman hekimlerin reçetelerinde içeriyor ve insanlara şifa vermek amacıyla kullanılıyor. Madem öyleki, hangi otun neye iyi geldiğini öğrenip şifa bulalım.

Otları tüketmenin yolu çayıra çıkıp otlamak değil normal olarak. Kaynatıp çay olarak tüketiniz, inek değilsiniz, değiliz.

Akasya (Salkımağacı)

Bir nevi süs ve gölge ağacı olan akasya, mis şeklinde kokusuyla insanoğlunun içini açar. Boşuna “Akasyalar Açarken” diye şarkı yapmamışlar. Bu mis kokulu ağacın çiçekleri insana rahat bir nefes aldırır, astım hastalarına ilaç olur.

Anason

Çiçekleri beyaz, meyveleri ufak olan anasonun anavatanı Asya. Hazmı kolaylaştıran anason, iştahı ve anne sütünü arttırır. Şu demek oluyor ki bir bakıma kutsaldır. Migren ağrılarını da dindiren anason, sinirleri de yatıştırır. Etkili biri.

Civanperçemi

Yoğun aroması sebebiyle baskın bir kokuya haiz olan civanperçemi, bilhassa bayanların dostu. Tane düzensizlikleri ve sancıları civanperçemi otu ile bertaraf edilir, menopoz periyodu rahat atlatılır. Kaynatıp için hanımlar, civanperçemi aradığınız huzuru size vermeye hazır.

Melisa Otu

Oğul otu olarak da malum melisa otu, soğuk algınlıklarına birebirdir. Sinirlere sakin olmalarını söyleyip onları yatıştıran melisa otu, kan şekerinin düşürülmesinden uykusuzluğa, cildi güzelleştirmeden nefes darlığına pek yararlı.

Defne

Hoş kokusuyla en popüler otlar içinde yer edinen defne, yiyeceklere tat vermek için de kullanılır. Egzama ve sedef şeklinde hastalıklarına iyi gelir, gribi nezleyi önler, kolesterolü düşürür, romatizmayı unutturur, cildi gençleştirir. Defne pek maharetli.

Fesleğen

Bir mis kokulu daha. Ağız içindeki yaraları iyileştirir (dil yarası haricinde, hani fena söz söyleyince olan), hazımsızlığı önler, öksürüğü keser, baş dönmesini döver. Pişmemiş olarak salatalara, kuru olarak yiyeceklere, çay olarak fincanlara teşrif eder. İnsan olsa al evlen, o denli uyumlu.

Isırgan Otu

Saç dökülmesine “Dur! Yapma!” diyen ısırgan otu, prostatı da önlediğinden adamların fazlaca sevip sarılması ihtiyaç duyulan bir ottur. Fakat gel gör ki ısırgan olduğundan sarılmak pek mümkün değil. O süre ne yapıyoruz, kaynatıp içiyoruz. Böbrek taşlarının düşürülmesinde de oldukça etkili kendisi. Taşa tuşa gelemiyor.

Bu şifalı otları, tansiyonu ya da kronik hastalığı olanlar bir uzmana danışmadan tüketmesinler e mi? Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım, bunlar hep genel bilgiler.Aile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: