Eylül Ayı Sebzeleri Nelerdir?


Doğanın kendisini yenilediği ve soğuk kış günlerine merhaba demeye hazırlandığı Eylül ayı, en renkli ve sağlıklı sebzelerin de ayı. İşte hem damağınıza hem de sağlığınıza iyi gelecek meyveler ve sebzeler.

İncir

Yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarından sizi koruyacak olan incir, yüksek derecede lif içerir. Sindirim sistemi ve mide sağlığı için yararlı olan incir aynı zamanda az kalori içerdiği ve tatlı olduğu için diyetlerin bir numaralı meyvesidir.

Sağlıklı ve dengeli beslendiğinizde kendinizi daha dinç ve sağlıklı hissedersiniz. Unutmayın doğru ve yeterli beslenmek hastalıklardan korunmanın birinci basamağıdır.

Ayçiçeği

Güneşin en çok sevdiği bitkilerden biri olan ayçiçeği listemizin ikinci sırasında geliyor. Farklı amaçlarla kullanılan ve çekirdeği çok faydalı olan ayçiçeği, Eylül ayında hasat veriyor.

Böğürtlen

Gülgiller familyasından bir bitki türü olan böğürtleni göz sağlığınız için bol bol tüketmelisiniz. Rengiyle de sofranızda fark yaratacak olan böğürtlen için dikkat etmeniz gereken bir nokta ise lekesini çıkartmanın zorluğudur.

Domates

Her ay bulabileceğiniz bir sebze olan domatesi asıl mevsiminde yemek gibisi var mı? Bol bol alıp salçasını da yapabileceğiniz domatesi sivilce izlerini yok etmek için maske olarak da kullanabilirsiniz.

Havuç

Havucun maydanozgillerden olduğunu biliyor muydunuz? Salatalarınızda ve yemeklerinizde kullanabileceğiniz havuç karaciğer ve göz sağlınız için faydalı bir besin.

Patlıcan

Doyurucu özelliğinden dolayı vejetaryenlerin göz bebeği olan patlıcan diyabet hastaları için de sağlıklı bir besin kaynağı. Aynı zamanda sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz patlıcanı bol bol tüketmelisiniz, size yardımcı olacaktır.

Mantar

Fırından taze kokularla yükselen bir kaşarlı mantarı yemeyi kim istemez? Mantar satın alırken güvendiğiniz bir yer olmasına özen gösterin. İçerdiğin farklı vitaminlerle mantarı da bol bol tüketebilirsiniz.

Biber

Sivri, çarliston, dolmalık… Her çeşidi birbirinden farklı ve lezzetli bir tada sahip olan biber baş ağrılarına iyi geliyor. Öksürüğe karşı da faydalı olan biber kilo vermenizi de kolaylaştırıyor.

Mısır

Ocağın üstünde közleyebileceğiniz ya da suyun içinde haşlayıp yiyebileceğiniz mısır, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengin bir besin. Mısır, anemi hastalığının en önemli nedenlerinden bir tanesi olan demir eksikliğini gidermede de önemli bir rol oynar.

Kızılcık

Kızılcığın isterseniz marmeladını  isterseniz de şerbetini yapıp içebilirsiniz. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini aza indirmenizde size yardımcı olan kızılcık, idrar yolu enfeksiyonlarının da bir numaralı düşmanı.Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: