Geleceğin Popüler Meslekleri Hangileri Olacak?


Teknoloji ve dijitalleşme günlük yaşamı olmasıyla birlikte iş süreçlerimizi ve emek harcama alışkanlıklarımızı da kökten değiştirmeye başladı. Dijitalleşme, emek harcama yaşamını dönüştürürken beklentileri karşılayacak insan gücü arayışını da bununla beraber getiriyor. Bu arayışla beraber gelecekte adlarını sıkça duyacağımız yeni meslekler de iş hayatında yerlerini alıyor. Adlarını bir ihtimal ilk kez duyacağınız bu meslekler gelecekte çocuklarımız ya da torunlarımız için bayağı mesleklerden yalnızca birkaçı olacak.

Nesnelerin İnterneti Onarım Çalışanı

Son 10 senedir çoğunlukla duyduğumuz ve ileride daha da fazla duyacağımız bir kavram olan nesnelerin interneti (Web of Things) ile beraber gelecekte kişisel ve toplumsal alanlarımızın yanı sıra iş hayatına dair tüm alanlarda da büyük değişimler yaşanacak. Yaşamı kolaylaştıran teknolojiler ve cihazlar hayatımızın her alanına dâhil olacak ve web bugünden oldukca daha değişik bir ekosistem haline gelecek. Yaşamımıza bu derecede entegre olacak bu cihazların bozulması durumunda ise gelecekte “Kişisel Nesnelerin İnterneti Onarım Çalışanı” isminde olan uzmanlara gerekseme duyacağız. Gelecekte, nerede ise hepimizin bir ya da birden fazla Kişisel Nesnelerin İnterneti Onarım Çalışanı olacak.

Dijital Dedektif

Gelecekte dijital ortamda data güvenliği hem firmalar hem de bireyler için fazlasıyla ehemmiyet kazanacak ve bu alanda uzmanlaşmış elemanlara gerekseme artacak. “Dijital Dedektif” olarak da adlandırılmaya başlanan bu meslek grubunda uzmanlaşacak çalışanlar, dijital ortamda bilginin saklanması ve korunması mevzusunda hem bizlere hem de şirketlere hizmet sunacak.

Büyük Veri Analisti

Başta toplumsal medya olmak suretiyle dijital dünyada bıraktığımız tüm izler, markalar ve hükümetler için veri trafiğini yapmaya devam edecek. Veriye haiz olma ve bu veriyi işleme, farklılaşan alan kişi beklentileri dolayısıyla gelecekte daha da ehemmiyet kazanacak. Büyük Veri Analistleri olarak tanımlanacak yeni meslek grubu, elde edilmiş verilerin işlenerek daha iyi stratejiler oluşturulmasına ve daha doğru kararların alınmasına katkı sunacak.

Çöp Mühendisi

Dünya nüfusunun ve tüketimin artmasıyla beraber ortaya çıkan atık problemi ve bu atıkların doğru şekilde dönüştürülmesi çabası, Çöp Mühendisliği adlı yeni mesleğin popüler hale gelmesine niçin olacak. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Cambridge Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi benzer biçimde dünyaca meşhur üniversiteler bu alanda programlar açarak iş gücü yetiştirilmesine dair ilk adımları atmaya başladılar bile.

Siber Güvenlik Uzmanı

Günümüzde daha da sık olarak duymaya başladığımız siber saldırılar, maddi kayıpların yanı sıra hem bireyler hem de firmalar için saygınlık yitirilmesine yol açıyor. Değişen teknolojinin hepimiz için daha da ulaşılabilir bir hal alması ile gelecekte de bilgisayar korsanları fena amaçlı yazılımları kullanarak fertleri ve şirketleri tehdit etmeyi sürdürecek. Bu durum, siber güvenliği daha üst bir noktaya taşıyacak ve bu alanda uzmanlaşmış olan hem teknik bilgiye hem de hukuki detaylara hakim çalışan ihtiyacını doğuracak.

Drone Yöneticisi

İnsansız hava araçları olarak tanımlayabileceğimiz dronelar son 10 senedir hayatımızda. İlk olarak eğlence ve hobi amaçlı kullanımına başlanan ve popüler hale gelen dronelar artık ticari yaşamın da olmazsa olmaz bir parçası durumundalar. 2050’ye kadar küresel teslimatların büyük bölümünün dronelar vasıtasıyla yapılacağı öngörülüyor. Bu ticari teslimatların yönetimi, droneların teknik bakımı ve geliştirilmeleri mevzusunda gelecekte daha çok insan gücüne gerekseme duyulacak. Drone Yöneticileri olarak adlandırılacak bu insan gücü, ticari hayatta adından daha çok söz ettirecek.

Dijital Rehabilitasyon Danışmanı

Bilhassa son 10 senedir hayatımızın büyük kısmı toplumsal medya ve öteki çevrim içi faaliyetler çevresinde dönüyor. Teknolojiyle olan bu ilişkimiz hayatımızı kolaylaştırsa da bağımlılık yapması benzer biçimde birçok riski de bununla beraber getiriyor. Gelecekte, günümüzde diyetisyenlerin teknolojik versiyonları olarak niteleyebileceğimiz ve insanların aşırı dijital tüketimleri mevzusunda detoks yapmalarını ve rehabilite edilmelerini sağlayacak Dijital Rehabilitasyon Danışmanları vazife yapıyor olacak.

Alternatif Enerji Danışmanı

Dünya nüfusunun sonsuza kadar fosil yakıt üstünde yaşayamayacağı malum bir bilimsel gerçek. Bundan dolayı güneş, hidro, nükleer enerji benzer biçimde alternatif enerji kaynaklarının doğru kullanımı mevzusunda uzmanlaşacak Alternatif Enerji Danışmanları, şirketlere ve bireylere danışmanlık hizmeti sunacak.

Dijital Terzi

E-ticaret pazarı hacminin bir tek ABD’de 2023 yılına kadar 735 milyar doları aşacağı öngörülüyor. Geleneksel terziler işlerini kaybetmeyecek sadece dijital alanda da terzilik mesleği ortaya çıkacak. Suni zeka uygulamalarının gelişmesiyle beraber firmalar, müşterilerin ölçülerini dijital dünyada doğru bir halde almak için son olarak teknolojiyi kullanacak ve dijital terzilere gerekseme duyacak. Dijital terzilerin en mühim görevi, müşteriye tam da ölçüsüne uygun ürünü sunarak iade sayısının minimum düzeyde seyretmesini sağlamak olacak.Kariyer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: