Göz Sağlığını Korumada Etkili Besinler


Gerek bebeklikte göz sinirlerinin gelişimi için gerekse ilerleyen yaşlarda karşılaşılan göz hastalıklarından korunmada, bazı besinler anahtar rol üstleniyor!

A Vitamini – Beta Karotenler

A vitaminin öncül maddesi olan beta karotenler göz sağlığımızın en büyük destekçisi. Karaciğerde depolanıyorlar ve gereksinim halinde A vitaminine dönüşüyorlar. Antioksidan özellikleriyle meşhur oldukları gibi, kafi oranda alındığında katarakt riskini de azaltıyorlar. A vitamini karanlıkta görmemize destek olurken, kafi oranda alınmaması görme problemlerine bile yol açabiliyor.

Neler yemeli? Havuç, patates, tatlı patates, kabak, portakal, kavun, kayısı, lahana, ıspanak, kırmızı biber, Brüksel lahanası, balık yağı, yumurta.

C ve E Vitamini

Gözdeki hücre ve dokuların sağlıklı yapılarını korumada etkin rol üstlenen C ve E vitaminleri, bununla birlikte kuvvetli birer antioksidan. Bu özellikleriyle sarı nokta ve katarakt gelişimini azalttıkları biliniyor.

Neler yemeli? Yeşil sebzeler, turunçgiller, kiraz, çilek, domates, kuşburnu, kivi, brokoli, yeşil biber, buğday tohumu, badem, fıstık, keten tohumu, avokado.

Lutein ve Zeaksantin

Bu iki bileşiği, göz dokusunda yer edinen karotenler olarak tanımlayabiliriz. Antioksidan tesirleri yüksek olduğundan  açısından ehemmiyet arz ediyorlar. Son yıllarda meydana getirilen bilimsel çalışmalar, Lutein ve Zeaksantin’in yaşlı hastalarda katarakt ve halk içinde sarı nokta olarak bilinen makula dejenerasyonu gelişiminin önlenmesinde yararlı olabileceğini ortaya koyuyor.

Neler yemeli? Ispanak, pazı, su teresi, yeşil bezelye, mısır, marul, brokoli, kabak, havuç, Brüksel lahanası.

Çinko

Tüm vücut fonksiyonları için lüzumlu bir mineral olan çinkonun göz sağlığı

üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Karanlığa adaptasyonda, oksijen geçişine destek olmakla beraber, kuvvetli bir antioksidan olduğundan bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkili. Öteki taraftan vücudun A vitaminini absorbe etmesine destek olarak gözleri güçlendiriyor.

Neler yemeli? Fıstık, kabak çekirdeği, leblebi, yoğurt, ıspanak, kuzu eti, istiridye ve diğer deniz ürünleri.

Omega-3

Bilhassa bebeklerin ve çocukların göz sinirlerinin gelişiminde mühim tesiri olduğu belirtiliyor. İlerleyen yaşlarda ise göz kuruluğuna iyi geldiği yönünde bilimsel araştırma neticeleri bulunuyor.

Neler yemeli? Somon balığı, uskumru, sardalya ceviz, keten tohumu, ada çayı, nohut, kuru fasulye.Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: