Halıya Dökülen İnatçı ve Arsız Lekeleri Çıkarma Rehberi


Her an ayağımızın altındaki halıya yediğimiz içtiğimiz şeyleri dökebiliriz, insanlık hâli. Bazı lekeler de durumu fırsat bilip yapışırlar da yapışırlar. İşte hangi inatçı ve istenmediği hâlde ısrarla orada duran kir iyi mi çıkarılır, buyurun yöntemlere bakın:

Acil Müdahale

Tüm lekeler için ilk kaide, kir kurumdan ve halıyla bütünleşmeden ilkin temizlemeye çalışmaktır. Televizyonun karşısında keyif yaparken halıya damlayan bir lekeyi temizlemek için keyfinizin kâhyasını beklemeyin. Zira o kâhya hep geç gelir.
Lekeyi temizleyeyim derken lekenin etrafındaki temiz alanları kirletmemek için dışarıdan içeriye doğru temizlik yapın ve lekenin üstündeki artıkları bıçakla sıyırıp o şekilde paklayın.

Domates ve Ketçap Lekesi 

Domates ve ketçap lekesini bulaşık deterjanıyla çıkarabilirsiniz; şu sebeple bulaşık deterjanı tencere ve tabaklardaki domates lekelerini çıkarmaya alışık, yadırgamaz, başarı göstermiş olur.

Kahve Lekesi

Islak bir bezle lekeyi paklayın. Sonrasında lekenin üstüne azıcık su dökün ve silin. Eğer kahve döküldüğünü fark etmediyseniz ve kir kurumuşsa lekenin üstüne birazcık tuz serpin. Tuz, lekenin renginin açılmasını ve kalanının daha kolay çıkmasını sağlar.

Yağ Lekesi

Gene ilk olarak ıslak bir bezle lekenin olduğu bölgeyi silin. Yağ lekesini çıkarırken, yağın azca olduğu kısımdan yoğun olan kısma doğru silme işlemini hayata geçirmeye dikkat edin ve lekeyi ovmamaya itina gösterin; şu sebeple aksi durumda daha oldukca yayılır. Bebek pudrası ve iri taneli mısır unu döküp silmek de kökleşmiş yağ lekelerini çıkarmaya yarar.

Sakız Lekesi

Bilhassa evde minik evladı olanların en sık karşılaşmış olduğu sorunlardan biri halıya sakız yapışmasıdır. Parmağınızla sakızı hafifçe bir halde halıdan çıkarmaya çalışın. Sonrasında buz küpleriyle dolu bir plastik poşeti sakız kuruyana kadar lekenin üstünde gezdirin. Katılaşan sakızı bıçakla narince kazıyın.

Oje Lekesi

Beyaz ve desensiz bir kâğıt havluyu, bezi ya da pamuğu ısıtıp üstüne aseton dökün. Isıtılmış bezi ya da havluyu lekenin olduğu bölgeye oldukca bastırmadan tampon yapın. Havlu ya da bez ojeyi emdikçe değiştirin.

Ağartıcı içermeyen toz deterjanı ılık suyla karıştırıp lekeli bölgeyi paklayın. Kir çıkmamakta direnme ediyorsa su bardağının beşte ikisine sirke, kalanına su koyun, hazırladığınız sirkeli suyu kâğıt havlu ya da bezle lekeli bölgeye tampon yaparak uygulayın.Kadın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: