Hamilemiyim? Hamilelik Belirtileri Nelerdir?


Hamileliğe dair belirtiler hamilelik ihtimalini haber verir; ama bir geçerlilik taşımazlar. Çünkü çevresel ve kişisel nedenlerden dolayı da kolayca ortaya çıkabilirler. Kesin bir hamilelik tanısı için mutlaka doktor gözetiminde gebelik testi yaptırmak gerekir.

 

En temel belirtilerden biri âdet gecikmesidir. Ama adet gecikmesi mevsimsel değişimler ve çeşitli kişisel nedenlerden dolayı da meydana gelebilir. Hamilelik ihtimali uzun süren adet gecikmelerinde değerlendirilebilir. Bununla beraber görülen âdetin miktarı ve adetle birlikte oluşan belirtilerde farklılık varsa hamilelik söz konusu olabilir.
Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma ve meme başında karıncalanma hissi gibi durumlar da olarak sayılabilir.
Karnınızın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve hassasiyet görülebilir.
Çok sık idrara çıkmak ve genital bölgede hassasiyetin artması görülebilir.
Halk arasında en çok bilinen hamilelik belirtisi olan bulantı ve kusmayla birlikte normal olmayan yorgunluk, uyku eğilimi ve baş dönmesi de, önemli hamilelik belirtilerindendir.

Zamanlarına göre hamilelik belirtileri

Hamilelik başlangıcından itibaren: Adet kesilmesi.
2-8 hafta sonra: Bulantı, kusma, yorgunluk, uyku eğilimi, baş dönmesi.
6-8 hafta sonra: Sık idrara çıkmak, memelerdeki ve karındaki değişiklikler.

Hamilelik testleri nelerdir

İdrar Testi

Hem evde hem de laboratuvarlarda yapılabilir.

Herhangi bir eczaneden satın alınarak uygulanabilir; %50 civarında bir doğruluk sağlar.

Laboratuvar ortamındaki idrar testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verir. Bu testler düşük hormon seviyelerini tanıyabildikleri için hazır testlere göre daha güvenilirdir.

Kan Testi

Kan testinde adet gecikmesi veya çeşitli başka belirtiler beklenmeden kesin sonuç öğrenilebilir. Laboratuvar ortamında yapılan kan testi kesin sonuca yakın sonuç verir.

Ultrason

Adet gecikmesi bir haftayı geçtikten sonra vajinal ultrason ile hamilelik tanısı konabilir. Karından bakılan ultrason işlemi için ise adet gecikmesinden 10 gün sonrası beklenmelidir.Kadın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: