Hangi Besinler Birlikte Tüketilmemeli


Bazı aşklar imkânsızdır. Bazı beraberlikler hayırlı birliktelik değildir. Birbirlerine zarar veren bazı insan ilişkileri gibi bazı besinler de birlikte tüketilmemelidir. Faydadan çok zarar sağlıyorlar çünkü. Olmuyorsa zorlamamak lazım. Bize yakışan budur: Hepsinin ayrı ayrı tadına bakmak.
“Kimmiş onlar?” diye merak edenleri daha fazla bekletmeden ifşa ediyoruz:

1.

Aynı öğünde iki farklı protein içeren hayvansal gıda birlikte tüketilirse iki gıda da sindirilemez ve vücutta toksik atıklara dönüşür. Bu da vücudun direncini kırar. Süt deriz, yumurta deriz, ne kadar da sağlıklı besinler ama birlikte değil.

2.

Yüksek oranda nişasta içeren yiyecekler (burada mesela makarna) yine protein içeren hayvansal gıdalarla (et gibi) birlikte tüketilmemelidir. Sindirimleri gerçekleşmez ve obeziteye neden olurlar çünkü. Köfte-patates de bu yanlış ilişkiye bir örnek. Şimdi anladınız mı neden bunları birlikte yiyenlerin kilo aldığını?

3.

Aynı problem bu ikilide de kendini gösteriyor. Aynı şekilde tavukla birlikte ekşi gıdaların yenmesi de yanlış; çünkü kulunç hastalığına davetiye çıkarıyor.

4.

Bu ikili, yıllardır toplumun kabul ettiği, örnek gösterilen çiftler olarak algılanmakta ve birlikte tüketilmektedir. Fakat gerçek hiç de öyle değil. Yoğurt, ıspanakla beraber yendiğinde demir emilimini azaltıyor. Üzgünüz, ayrılmanız lazım.

5.

Anneler “Aman da ne iyi yapıyorum.” diye sütü kaynatıp içine de balı karıştırıp içirirler çocuklarına. Fakat aslında yaptıkları şey, baldaki proteini ve minerali yok etmek. Kötü niyetleri yoktu, öğrenmenin yaşı yok.

6.

Şekerli meşrubatlar et ile birlikte tüketildiğinde vücudun aşırı asit üretmesine neden olur. Bunun nedeni ise şekerin etin sindirilmesi için gereken mide sıvılarının salgılarını engellemesi, etin çürümesine ve fermantasyona uğramasına sebep olması. Bazı şekerler bazen hiç de şeker değil.

7.

Meyvelerin tek başlarına yenmeleri gerekli; çünkü sindirimleri çok kolay gerçekleşiyor. Bu da vücuttaki kanın ve dokuların temizlenmesini sağlıyor. Fakat farklı bir besinle birlikte yendiklerinde meyvelerin bağırsaklara geçişi engelleniyor, meyvelerin içerdiği doğal şeker kaynakları bakteriler tarafından hızla emiliyor, bu da midedeki her şeyin hızlı bir şekilde fermante olup asit ve gaz üretilmesine neden oluyor.
Yani aslında zengin mutfak kavramı vücut yasalarına göre pek de doğru değil. Ondan da olsun, bundan da olsun, her gıdayı alalım diye kurulan kalabalık sofralar vücudun ihtiyaçlarına ters. Teker teker gelin.Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: