Hangi Ekmek Tüketilmeli?


Milletçe beslenme alışkanlığımızda ekmeğin büyük bir yeri olduğu su götürmez bir gerçek. Madem ki ekmekten vazgeçemiyoruz, hangisinin ne faydası var bilelim, ona bakılırsa tüketelim…

Rejim listelerinde yerine çoğunlukla kepek ekmek önermiş olduğu için pek oldukca şahıs daha azca kaloriye sahip bulunduğunu zanneder. Oysa ki bu iki ekmeğin kalorileri neredeyse eşittir. Fakat kepek ekmeğin önerilmesinin sebebi, iştahı azaltması ve bağırsakları harekete geçirmesi. Bu yüzden de zayıflamaya destek olması. Kepek ekmeğinin öne çıkan bir faydası daha var: O da hanımlarda meme ve rahim kanserini önlemede destek bir besin olması.

Tam buğday ekmeği, adı üstünde buğdayın tüm olarak öğütülmesiyle elde edilmiş undan yapılıyor. Kısaca klasik beyaz un yapımında kullanılan endosperm’in yanı sıra budayın kabuğu (kepek) ve  buğdayın çekirdeği rüşeym (B1, B6, folik asit, lif bakımından varlıklı) de tam buğday ekmeğinde yer ediniyor. Hal bu şekilde olunca tam buğday ekmeği tükettiğinizde sindirim yavaşlıyor, vücutta uzun soluklu enerji tüketimi oluyor. Diğer önemli yararları, kabızlığın önüne geçmesi, diyabet, felç, kalp hastalıkları, hatta astım riskini bile değişik oranlarda düşürmesi.

Çavdar ekmeğinin iki mühim özelliği var. Birincisi gıda değerinin yüksek olması. Protein, potasyum, kalsiyum, folik asit, demir, fosfor ve B1 vitamini ihtiva ettiği için fena kolesterolü düşürme, kalp hastalıklarını azaltma etkisine sahip. Zengin lif içinde ne olduğu de bağırsakların çalışmasında etkili ve uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Öte taraftan azca işlenmiş tahıla sahip olduğundan kan şekerini istenen düzeyde tutuyor. Bu da vücudun fazladan yağ depolamasına engel oluyor.

Beyaz Ekmek

Evet tadını oldukca seviyoruz fakat üzülerek söylüyoruz ki beyaz ekmeğin neredeyse hiçbir besleyici özelliği bulunmuyor. Buğdayın içindeki tüm gıda değerleri kabuğunda ve çekirdeğinde olduğundan beyaz ekmek yediğimizde, midemizi ve bağırsaklarımızı boşuna çalıştırmış oluyoruz. Ek olarak glüten, nişasta ve şeker ihtiva ettiği için kalp damar hastalıklarına, şeker hastalığına yada yüksek tansiyona davetiye çıkarıyoruz. Kısacası uzak durulması ihtiyaç duyulan üç beyazdan biri diye boşuna dememişler, beyaz una. Mümkün olduğunca azca tüketmekte yarar var.

Mısır tanelerinin öğütülmesiyle elde edilmiş undan meydana getirilen mısır ekmeği, bolca oranda lif barındırdığı için kolesterole ve kalbe iyi geliyor. İçerdiği magnezyum bağırsaklara, B12 ve folik asitler de demir eksikliği çekenlere oldukça yararlı. Doğal bu aşamada rafine (işlenmiş) mısırdan elde edilmiş mısır ununda bulunan vitamin ve minerallerin organik mısır unundakilere bakılırsa azca bulunduğunu belirtmekte yarar var.Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: