Hatay esnafından yetkililere çağrı: Sokağa çıkma yasağı uygulansın


Bir haftada yüzde 50’nin üzerinde vaka artışı görülen ’da esnaf sokağa yasağı için yetkililere yaptı

Hatay’da son bir hafta içinde yüzde 50’nin üzerinde artan vakalarının ardından kent merkezindeki birçok noktada, sıkı denetim uygulanmaya başlandı. Kentteki Uzun Çarşı esnafı, vakaların azalması için bir süre sokağa çıkma yasağı getirilmesini istedi.

Bakanı ’nın, koronavirüs salgınında artışın kritik olduğu 15 il arasında Hatay’ın da bulunduğunu açıklamasının ardından kent genelinde tedbirlerin denetlenmesi amacıyla Hatay İl Müdürlüğü tarafından hem devriye hem de bazı noktalara sabit ekipler görevlendirildi.

Artan vakaların kendilerini tedirgin ettiğini söyleyen Antakya’nın Tarihi Uzun Çarşı esnafı, kent genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanmasını istedi.

Alınan tedbirler kapsamında işletmesinde sadece servisi yaptıklarını söyleyen Muharrem Çayırcı, “15 günlük bir uygulansın. Bu işi belki durduramayız ama yavaşlatabiliriz. Günden güne daha kötüye gidiyor. Hastanelerdeki doluluk oranının her geçen gün arttığını duyuyoruz. Bu da bizi tedirgin ediyor” dedi.

Koronavirüs nedeniyle eş, dost ve akrabalarının hayatlarını kaybettiğini söyleyen esnaf Yusuf Çelik ise “Hatay Valiliği’nden ricamız, bir haftalık sokağa çıkma yasağı uygulanırsa, Hatay’da vaka sayılarının düşeceğine inanıyoruz. Bizler esnaf olarak buna razıyız” ifadelerine yer verdi.

DHA’da yer alan habere göre , mesafe ve hijyen kurallarına gerektiğini uymayanların olduğunu söyleyen çarşı esnafı Erol Arı da bir haftalık sokağa çıkma yasağının uygulanması gerektiğini belirtti.

Hayatını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığını söyleyen Mehmet Deviren ise özellikle yaşlıların ve kronik hastaların dışarı çıkmaması gerektiğini hatırlattı.

 Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: