Hayatın Gerçeği Ölüm, Çocuklara Nasıl Anlatılır?


Ölüm kavramından anlatmak daima zor şu sebeple sonrası hakkında pek bir şey bilmiyoruz. İstediğimiz kadar varlıklı, istediğimiz kadar iktidar sahibi olalım, bu da yaşamın bir gerçeği olarak kalmaya devam edecek.

Çocuklar doğaları gereği sual sormayı severler. 2 yaşından büyük çocuklar artık ölüm olgusunu merak etmeye adım atar. Peki, biz yetişkinlerin bile tam olarak bilmediği bir şeyi çocuklarımıza iyi mi anlatırız? Ölüm, küçüklere iyi mi anlatılır?

Onu Rahatlatın, Net Olun

Bilhassa 4 yaşından büyük çocuklar ölüm hakkında oldukça sual sorabilirler, artık sokakta ölü hayvanları ve haberlerde verilen ölüm haberlerini tanımlayabildikleri için mevzu onlara yeni ve garip gelir. Burada yapılacak doğru hareket, onları endişelendirmeden sorularına olabildiğince net cevaplar vermek ve öğrenmek istediklerini anlamaya çalışmak. Böylece ihtimaller içinde yanlış anlamaların önüne geçip, onun endişelerini keşfedebilirsiniz.

Yapılmaması Gerekenler

İki duruma dikkat etmeniz gerekiyor: Kaçınmak ve yüzleştirmek. Çocuklar usta mimik avcılardır, sual karşısında aldığınız kaçınma tavrını derhal fark edip,Bu şekilde sorularla galiba annemi/babamı üzüyorum.” diye düşünerek sorularını kendi kendine yanıtlandırmaya ve kaygılanmaya başlayabilirler.

Evlatları algı edemeyecekleri gerçeklerle karşı karşıya bırakmak, ölümle onları yüzleştirmek de meydana getirilen öteki yanlışlardan. Hemen hemen öğrenmesine gerek olmadığı bilgilerin paylaşılması da çocuğun gelişimini fena yönde etkileyebilir.

Bir Çocuğa Ölümü Anlatırken Dikkat Etmemiz İhtiyaç duyulan Şeyler

  • Evlatların mevzuyla ilgili konuşmaya istekli olduğu anlara duyarlı olun.
  • Sakin bir halde onunla konuşun, olabildiğince açık olun.
  • Duygularını iyi gözlemleyin, endişelerini ve korkularını gidermeye çalışın.
  • Gerekirse bir psikologdan ya da çocuk gelişimciden yardım alıp, onun yaşına uygun olacak cevapları kafanızda belirleyin.
  • Evlatların çoğunlukla kendilerini ölümsüz sandıklarını ve ölümü pek algı edemeyeceklerini ihmal etmeyin.

  • Çocuklar tekrarla öğrenirler. Bu yüzden aynı soruları yanıtlarken objektif ve tutarlı olmaya dikkat edin.
  • Ölüm gerçeğini vurgulayın, ölen biri için “Uyuyor.” ya da “Tatile gitti.” ifadelerini kullanmayın.
  • Okul öncesi evlatları mezarlıklara götürmemek onlar için iyi olur. Gömülme işlemi onlar için travmatik olabilir.
  • Aileden biri öldüğü süre, çocuk korku ve hiddet hissedebilir, içine kapanabilir. Bu durumda yapılacak en doğru şey, ona verebileceğiniz tüm sevginizi vermeniz ve yanında olduğunuzu hissettirmeniz.


Aile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: