Hayatının Her Alanında Başarılı Olmayı Hedefleyenlerin İçin Sabah Rutini


Sabah saatlerinde yaptığınız zihinsel faaliyetlerin günün geri kalanında yaptığınız zihinsel faaliyetlere nazaran daha başarı göstermiş bulunduğunu öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz! Bu yüzden sabah rutininiz, düşündüğünüzden fazlaca daha mühim. Sabahları 30-120 dakika devam eden bir rutine haiz olmak, günün geri kalanında dinç hissetmenize ve yaratıcı düşünmenize destek sağlar. Peki etkili bir sabah rutininin vazgeçilmezleri nedir, hangi adımları izlemekte fayda vardır ve sabah rutinlerinin yararları nedir? Tüm bu soruların yanıtını sizler için yazdık.

 

İşte yaşamının her alanında başarı göstermiş olmayı hedefleyen adamların uygulaması ihtiyaç duyulan sabah rutini…

 

1. Bir bardak su ya da kahve

Eğer etkili bir sabah rutini oluşturmak istiyorsanız güne bir bardak kahve ya da suyla başlayabilirsiniz. Bilhassa sabahları içeceğiniz bir fincan kahve; hafızanızı ve zihinsel aktivitelerinizi canlandırır, enerjinizi toplamanızı sağlar. Ek olarak gün içinde %10 ila %29 oranında daha çok yağ yakmanıza da destek sağlar. Meydana getirilen araştırmalar gösteriyor ki kahve tüketimi, Alzheimer ve diyabet hastalığı risklerini de mühim seviyede azaltıyor. Eğer kahve tüketmeyi tercih etmiyorsanız bir büyük bardak su da enerjinizi toplamanıza destek olacak; kas ağrısı, baş ağrısı ve eklem ağrısı şeklinde dehidrasyondan kaynaklı problemler yaşamanızı önleyecektir.

 

2. Besleyici bir kahvaltı

Besleyici bir kahvaltının bedenimize olan tesirleri tartışılamaz! Güne sıhhatli bir başlangıç yapmak, gün süresince zinde hissetmenizi sağlarken bir taraftan da ruhunuza asla düşünmediğiniz kadar iyi gelir. Eğer yoğun bir programa sahipseniz besleyici bir smoothie hazırlayabilir ya da bir gece evvel hazırladığınız leziz sandviçinizi tüketebilirsiniz. Doğal daha etkili bir sabah rutini için normalde uyandığınız saatten daha erken uyanmakta ve yükümlü bir kahvaltı hazırlamakta yarar var!

 

3. Egzersiz

Kilonuzu denetim altında tutmak, diyabet, kalp ve damar hastalıklarından korunmak, kaslarınızı esnetmek ve gün boyu zinde sezmek için yapmanız gerekenler oldukça rahat! Sabah rutininize ekleyebileceğiniz 10-15 dakikalık egzersizler yardımıyla saydığımız tüm bu tesirleri vücudunuzda görmeniz mümkün. Bilhassa sabah saatlerinde yapabileceğiniz rahat egzersizlerin çeşitliliğini görünce fazlaca hayret edeceksiniz! Isterseniz dumbell isterseniz mat kullanın ya da yalnız vücut ağırlığınızla çalışın, seçim tamamen sizin!

 

4. Meditasyon

Sabah saatlerinde yapabileceğiniz 5-10 dakikalık meditasyonlar; anksiyeteyle savaşım etmek ve konsantrasyonu arttırmak için birebirdir. Meydana getirilen emek harcamalar gösteriyor ki tertipli olarak meditasyon icra eden insanoğlu fazlaca daha yaratıcı düşünebiliyor, kolay odaklanıyor ve gün boyu zinde hissediyor. Sabah rutininize ekleyebileceğiniz birçok meditasyon çeşidi bulunuyor. Hepimizin aklına gelen nefes egzersizleri haricinde sessiz bir ortamda yapacağınız içsel muhasebeler ve günlük planlamalar da zihninizi boşaltmanıza ve gün içinde daha zinde hissetmenize destek sağlar.

 

5. Zihinsel aktivite

Bir bardak kahve, besleyici bir kahvaltı, egzersiz ve arkasından meditasyon… Bu muhteşem sabah rutinini hak etmiş olduğu şekilde noktalamanın yolu elbet kitap okumaktan geçiyor. Her gün 20-30 dakika kitap okumak, bunama ve Alzheimer riskinin mühim seviyede azalmasına destek sağlar; stresli bir yaşantınız var ise anksiyeteyle savaşım etmenizi sağlar. Ek olarak günde yalnız otuz dakika kitap okuyarak yılda 24 kitap bitirmeniz de mümkün! Eğer kitap okumaya zaman bulamıyorsanız podcast dinleyebilir ya da sesli kitaplardan yararlanabilirsiniz.

 

Kaynak: medium.com – yeniisfikirleri.net

 Erkek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: