Hayatınızdan Şekeri Çıkartmanın Kolay Yolları


Bal benzer biçimde şeker seviyesi yüksek gıdaların yanı sıra meyvelerin ve çeşitli bitkilerin suları, insanlık zamanı süresince en sevilen gıda maddelerinin başlangıcında yer almıştır. Ortalama 100 yıl kadar ilkin yoğun tüketimine başlanan hazır şeker ile beraber ise yiyecek ve içecekler tatlanmaya ve her öğünümüze daha çok girmeye adım atmıştır. Sadece bal benzer biçimde gıdalardan ve meyvelerden alınan şekerin aksine hazır şeker yalnız besinlere tat vermekte, insan vücuduna yararı bulunmamaktadır. Hatta hazır şeker; kalp, diyabet ve dolaşım problemleri başta olmak suretiyle birçok sıhhat problemininin ana deposu olarak da anılmaktadır.

Tüm yaş gruplarında artış gösteren ve aşırı kiloluluğun de başlıca sebepleri içinde yer edinen şekerin, tüketimini azaltmanın ve hayatınızdan çıkarmanın yollarına beraber bakalım.

Zor fakat olanaksız değil

Sanıldığının aksine hazır şeker, insan hayatına yakın bir tarihte girmiştir. Hazır şekerden ilkin atalarımızın baldan ve şeker kamışından şeker gereksinimlerini karşıladıklarına şahit oluyoruz. Dolayısıyla vücudumuz için hemen hemen yeni olan bu madde, aslen bir gereklilik değildir. Sadece nerede ise her öğüne giren ve tüketimi artan şeker, dönemin tedbir alınması ihtiyaç duyulan bağımlılıklarından biri haline gelmiştir. Hem fizyolojik hem de duygusal olarak başa çıkılmaz bir gerekseme yaratabilen şeker tüketimini azaltmak için bilgili hareket edilmeli, işlenmiş şekerin vücudumuz için bir gereklilik olmadığı unutulmamalıdır.

Mutfağa sokmayın!

Yaptığımız hatalardan kim bilir en önemlisi, şekerin zararlarını bilmemize ve hayatımızdan çıkarmak istememize karşın her seferinde şekerli gıdaları bir bahane ya da gereksinimle mutfağımıza sokmaktır. Mutfağınızda bulunan bisküviler, işlenmiş tatlandırıcı soslar, gazlı ve şekerli içecekler benzer biçimde suni şekerli tüm ürünleri mutfağınızdan uzaklaştırın. Bunlar yerine daha sıhhatli naturel besinlere yönelin.

Zararlı olan şekeri tanıyın

Şekeri bırakmak için ilk yapılması gerekenlerin başlangıcında “şekeri tanımak” gelmektedir. Şekerin işlenmiş halinden, naturel meyve şekeri haline kadar birden fazla türü bulunmuş olduğu unutulmayarak, zararı dokunan olan şekeri tanıyıp; glukoz, fruktoz, galaktoz benzer biçimde şeker türlerinden uzak durulmalıdır.

Bol miktarda su için

Yararları saymakla bitmeyen su, kan dolaşımınızı kolaylaştırarak daha sıhhatli olmamızı sağlar. Şekeri vücuttan atmanın en iyi yollarından biri de kucak dolusu su içmektir. Su, vücuttaki zararı dokunan maddeleri temizleyerek bizleri suni besin bağımlılığından uzak meblağ.

Atıştırmalık anlayışınızı değiştirin

Açlık hali gün içinde her insanoğlunun yaşamış olduğu biyolojik süreçlerden biridir. Bu anlarda atıştırma tercihinizi şekerli ürünlerden kullanmamaya itina gösterin. Bu ürünler yerine naturel olan ve size yarar sağlayacak olan gıdalara yönelin. Mesela; kurum üzüm, fındık, elma, kayısı, fıstık benzer biçimde gıdalar tercih etmeniz şeker ihtiyacınız olan şeyi fazlasıyla karşılayacaktır.

Proteinli besinler tüketin

Protein tüketmek de kan şekerini dengelemenin en iyi yollarındandır. Proteinli besinler hem uzun süre tok meblağ hem de kan şekerinizi dengeler. Kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ürünleri ve baklagiller benzer biçimde protein bakımından varlıklı olan gıdaları tüketmeniz şekere yöneliminizi azaltacaktır.

Tatlandırıcıdan uzak durun

Şeker tüketimini bırakmak isterken meydana getirilen en büyük hatalardan biri, başka bir şeker türü olan suni tatlandırıcılara yönelmektir. Bundan dolayı tatlandırıcılarda minimum şeker kadar tatlı ve zararlıdır.

Serotonin salgılanmasını sağlayın

Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin, insülinin salgılanmasını denetim altına alarak kandaki şeker miktarının dengelenmesini sağlar. Serotonin bol miktarda üretilmeye başlandığında ise vücudumuz mutlu olmaya adım atar. Dolayısıyla kandaki şeker miktarının dengelenmesi için kendinize mutluluk veren işlerle uğraşın, yeni hobiler edinin ve kesinlikle egzersiz yapın.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: