Hepatit Diyetinin Altın Kuralları


28 Temmuz Dünya Hepatit Günü vesilesiyle hepatit teşhisi konmuş bir kişinin uzak durması gereken gıdaları derledik.

Alkol Kesinlikle Yasak

Hepatitli bir kişinin alkolü hayatından tamamen çıkarması gerekiyor. Bu konuda pazarlık yok!

Glütensiz Beslenmeye Dikkat Edin

Günümüzde genetiğiyle oynanmış gıdalar yüksek miktarda glüten içeriyor. Çünkü un yapımında kullanılan buğdayların çoğunun haşere ilacına ve mevsim değişikliklerine dayanıklı olabilmesi için genetiği değiştiriliyor. Böylece elde edilen ürünün sindirimi çok zor hale geliyor. Glütensiz beslenerek, karaciğerinizin üzerinden büyük bir yük kaldırabilirsiniz.

Musluk Suyu İçmeyin

Musluk suyunuzun içinde sandığınızdan daha fazla madde olabilir. Örneğin suda bulunan bazı ağır metalleri, klor, flor, inorganik kimyasallar ve bileşikleri karaciğeriniz işleyemiyor. Hatta duş aldığınızda bile deri yoluyla vücudunuza sudan geçen maddeler akciğerinize ulaşıyor. En iyisi içtiğiniz suyun güvenilir olduğundan emin olmak için suyunuzu test ettirin veya güvendiğiniz markaların suyunu tüketin.

Abur Cuburu Hayatınızdan Çıkarın

Abur cuburu çok seviyoruz ama maalesef bu gıdalar tamamen boş kalori. Üstelik tek zararları kilo aldırmaları değil; karaciğer başta olmak üzere pek çok organımızı fazlasıyla yoruyorlar. Uzmanların uzak durun dediği kötü yağ, işlenmiş şeker, yapay tatlandırıcı ve kimyasallar gibi birçok maddeyi barındırıyorlar.

Beyaz Un Tüketirken Dikkat!

Organik olmayan, beyazlatılmış unlar çoğunlukla kimyasal işlemden geçiyor ve bu işlem sırasında içindeki vitamin ve minerallerin yaklaşık yüzde 78’i kayboluyor. Vücudumuzun bu kimyasal değişime uğramış gıdayı kullanabilmesi için ekstra vitamin ve mineraller tüketmesi gerekiyor. Glütensiz un tercih ederek vücudunuzu büyük bir yükten kurtarabilirsiniz.

Hidrojene Yağlar Karaciğeri Zorlar

Hidrojene yani rafine yağlar karaciğerinizi zorlayan gıdalardan. Soğuduğu zaman katılaşan tüm yağlar bu kategoriye giriyor. Yağ konusunda her zaman tercihiniz natürel zeytin yağlardan yana olmalı.

Süt Ürünlerinin Sindirimi Zordur

Karaciğer rahatsızlığı, özellikle de siroz hastalığı olan kişilerin ince bağırsakları bakteriyel büyümeye çok daha fazla açıktır. Bu kişilerin aynı zamanda laktoz duyarlılığına sahip olma ihtimalleri de daha yüksektir.

Meyve Suları Hepatit C Virüsünü Besler

Meyve suyunun zararlı olacağı belki aklımıza gelmez ancak bu içeceklerde konsantre şeker oranı çok yüksektir. Şeker maalesef karaciğerimize verebileceğimiz en büyük zararların başında geliyor. Bu nedenle sindirim işlemini zorlaştıran, pankreası zorlayan ve hepatit C virüsünü besliyen meyve sularından uzak durulması gerekiyor.

Yapay Tatlandırıcıları Değil, Doğal Şekerleri Kullanın

Adında da yer alan yapay ibaresi aslında pek çok şeyi anlatıyor. Karaciğerimizin bu tatlandırıcıları sindirmesi gerçekten çok zor. Yapay tatlandırıcıların yanı sıra gerçek şeker yerine kullanılan yüksek früktozlu mısır şurupları da karaciğerimizi aynı şekilde zorluyor. Eğer tatlıya çok düşkünseniz, doğal şekerlileri tercih edin ve bunları da az miktarda tüketmeye dikkat edin.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

İşlenmiş gıdaların içinde doğal olmayan maddeler, koruyucular, dolgu maddeleri ve kimyasal olarak işlenmiş malzemeler var. Daha başka bir şey söylememize gerek var mi? Bu gıdalardan olabildiğince uzak durmamız gerekiyor.Sağlıklı Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: