İkiz Bebek Bekleyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler


İkiz bebek sahibi olacağını öğrenen anne adayı bu eşsiz mutluluğu yaşarken bir yandan da ikiz gebelikler ile ilgili dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü ikiz gebelikler tek gebeliğe göre daha fazla özen ister.

 

İkiz gebelik nasıl oluşur

Aynı adet döngüsü içerisinde iki yumurtanın ayrı ayrı döllenmesi sonucu rahim içinde birden fazla bebeğin aynı anda büyümesi ile ikiz gebelik oluşur. Son yıllarda yardımcı üreme tekniklerinin yaygın olarak kullanılması sonucu ikiz gebeliklerde hızlı bir artış yaşanmıştır.

İkiz bebek bekleyenler nelere dikkat etmeli

İkiz gebeliklerde gebeliğin takibi normalden daha sık yapılmalıdır ve kontroller ihmal edilmemelidir.
Tek gebeliğe göre anne adayı daha fazla yorulacağı için sık aralıklarla dinlenilmesi gerekir. Anne adayı bol bol dinlenip vücudu için gerekli enerjiyi toplamalıdır.
Çoğul gebeliklerde kansızlık riski daha fazla olacağı için mutlaka kontrolleri yapılmalı ve doktorun önerisi ile takviye olarak anne adaylarında demir ve multivitamin desteği verilmelidir.
İkiz gebeliklerde anne adayı daha fazla kilo alır. Bu nedenle bekleyen annelerin dengeli ve sağlıklı bir şekilde az ve sık aralıklarla beslenmelidirler.
Doğumun gerçekleşeceği merkezin ve hekimin ikiz gebelikler konusunda tecrübeli olması gerekir.
Doğum sonrası için hastanenin bebek yoğun bakım ünitesinin olduğundan emin olunmalı ve bu konudaki gerekli kontroller yapılmalıdır.
İkiz bebeklerin kiloları ve gelişmeleri tek gebeliklere göre biraz daha düşük olur. Bu nedenle prematüre bebek konusunda doğumdan önce bilgi sahibi olunmalıdır.
Cinsel perhiz konusunda tek gebeliklere göre kısıtlamalar daha erken başlayabilir. Doktorun tavsiyesi mutlaka dikkate alınmalı ve uyulmalıdır.
Anne adayı çalışıyorsa gebeliğin 28. haftasından sonra çalışmaya ara verilmelidir.
Yine bu haftadan sonra ikiz bekleyen annelerin egzersiz yapmamaları gerekir.Kadın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: