İmplant Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Yaşanmış olan diş kayıpları sonrasında hem görünüm sağlamış olduğu hem de işlevsellik katmış olduğu için tercih edilen implant diş uygulamasını ne kadar iyi biliyorsunuz ki? Yaptırmadan ilkin bu bilgilere bir göz gezdirirseniz kötü olmaz.

18 Yaşından Büyük müsünüz?

Kaybedilmiş dişin yerine çene kemiğine yerleştirilen suni diş kökü olarak tanımlayabileceğimiz implant uygulaması, halk içinde vidalı diş olarak biliniyor. Titanyum malzemeden meydana getirilen bu madde, çene kemiğine dışarıdan bir müdahaleyle yerleştirildiği için yaptıracak kişinin kemik gelişimini tamamlamış olması gerekiyor. Bunun sınırı da 18 yaş ve üstü olarak belirlenmiş olup üst yaş sınırı bulunmuyor.

Sabırlı mısınız?

Her ne kadar implant operasyonu 15-20 dakika sürse de implant’ın çene kemiğine uyum sağlaması için ortalama üç ay beklemek gerekiyor. Sadece bu süre hasta gençse, sigara kullanmıyorsa, kemik yoğunluğu yeterliyse ve bu süreçte implant’ın darbe almasına niçin olacak bir şey yapmamışsa süre kısalabiliyor. Tüm bu bekleme dönemindeyse geçici protezler takılıp estetik görünüm korunuyor.

Dikişsiz Bir Alternatif Olduğunu Biliyor musunuz?

İmplant uygulaması için dişetinin kesilip implant içine yerleştirildikten sonrasında dikişle kapatıldığını duymuşsunuzdur. Peki bunun bir de dikişsiz alternatifi bulunduğunu duydunuz mu? Frapness adında olan bu teknikle, işlem esnasında kanama olmadığı şeklinde sonrasında da dikiş gerektirmiyor ve şişlik oluşmuyor. Sadece frapness için bu yöntemi oldukca iyi bilen bir doktorunuz olmasına itina göstermeli ve her hastanın durumuna nazaran değerlendirildiğini unutmamalısınız.

Devam Eden Bir Hastalığınız Var mı?

Kemik erimesi ya da kemik sağlığını negatif etkileyen herhangi bir hastalığınız var ise bunu hem diş doktorunuza hem de hastalığınızla ilgilenen doktorunuza bildirmeniz gerek. Ek olarak

diyabet, tansiyon, kan pıhtılaşma problemi yada ileri derecede kalp rahatsızlığınız var ise ilkin kendi doktorunuzdan onay almalısınız. Ayrıca yeterli kemik yoğunluğu bulunmayan hastalara suni kemik tozu uygulaması yapılabildiğini de belirtelim.

Diş Sıkma Alışkanlığınız Var mı?

Bilhassa uykuda diş sıkma problemi yaşıyorsanız, implant yaptırmadan ilkin bu sorundan kurtulsanız iyi olur. Çünkü diş sıkma alışkanlığı yalnızca organik dişlerde değil protez dişlerde de deformasyona yol açıyor.

Hamile misiniz?

Hamileliğin ilk üç ayında herhangi bir diş tedavisi yapılamıyor. İmplant uygulaması sonrasında ilaç tedavisini de gerektirdiğinden dolayı hamileliğin hiçbir döneminde önerilmiyor.Sağlık Tüyoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: