İş Hayatınızda Mutluluğu Yakalamanın Yolları


Günlerinizin büyük bir bölümünü geçirdiğiniz iş yeriniz, ruh ve gövde sağlığınız üstünde düşündüğünüzden fazlaca daha etkili. Mutsuz bir iş yaşamı; toplumsal hayatınızı ve ev yaşantınızı etkilemekle kalmaz anksiyete ve depresyon benzer biçimde çeşitli ruhsal rahatsızlıklara da niçin olabilir. Mutlu bir iş hayatına haiz olmak  için yapmanız gerekenleri sizler için yazdık. İşte iş hayatında mutluluğu yakalamak isteyenlere yardım edecek 5 tavsiye…

 

1. Giyiminize itina gösterin

İş yaşamının değişmez kurallarından biri: Giyim tarzına itina göstermek! İş yerindeki tarzınız, sizinle ilgili pek fazlaca informasyon verir. İşe giderken giydiğiniz özensiz giysiler, iş arkadaşlarınızın gözünde boşvermiş ve yorulmuş bir görüntü yaratmanıza niçin olabilir. Bununla birlikte giydiğiniz şık giysiler kendinizi iyi hissetmenizi sağlarken özensiz giysiler fena hissetmenize niçin olabilir. İçinde başarıya ulaşmış hissetmediğiniz kıyafetlerden kurtulmanın vakti geldi de geçiyor!

 

2. Pesimist insanlara veda edin

Olumsuzluk, bir hastalıktır ve kendi kendine büyür. Her iş yerinde minimum bir negatif çalışan vardır. Eğer iş yerinizle ilgili zor zamanlar geçiriyorsanız bu tür insanlardan uzak durmak, sizin için en sıhhatli tercih olacaktır. Aksi takdirde bu insanlarla zaman geçirmek, işinizle ilgili mutsuz hissetmenize ve karamsarlığa kapılmanıza niçin olabilir. Pozitif yönde insanların fazlaca daha kuvvetli bulunduğunu ihmal etmeyin ve iş arkadaşlarınızı iyimser insanoğlu arasından seçmeye çaba gösterin.

 

3. Sosyalleşin

İş yerinizde mümkün olduğunca sosyalleşmekten çekinmeyin, insanlarla selamlaşın ve söyleşi edin. Eğer kendinize ilişik bir odanız var ise sık sık odanızdan ya da kendinize ilişik bölmelerden çıkıp iş arkadaşlarınızla kontakt kurun. Bu benzer biçimde küçük adımlar işinizi sevmenize dolayısıyla da iş hayatınızda mutluluğu yakalamanıza destek sunar.

 

4. Ofisinizi düzenleyin

Ofisinizi ihtiyaçlarınıza bakılırsa düzenlemekten çekinmeyin. Günlerinizin büyük bir kısmını orada geçiriyorsunuz; dolayısıyla rahat emek verme koşullarına haiz olmak, hem fizyolojik hem de zihinsel sağlığınız için oldukça mühim. Ofis sandalyenizin rahat olmadığını düşünüyorsanız değiştirin, ya da masanıza koyacağınız küçük dekoratif objelerle masanızı renklendirin. Tüm bu değişimler işinize karşı daha enerjik hissetmenizi elde edecektir.

 

5. Tutkularınızın peşinden gidin

Kimi vakit çalışanlar, iş bölgeleri mevzusunda mutsuz hissedebilir ve tutkulu oldukları projelerin peşinden gidecek fırsatı bulamayabilir. Eğer siz de bu durumda olduğunuzu düşünüyorsanız patronlarınızın kapısını çalma vaktiniz geldi! Sizi heyecanlandıran projelerin öylece bir kenarda beklemesine izin vermeyin. Bu projeyi patronlarınıza sunun ve proje sürecini yönetmek için gönüllü olun. Bu sayede hem liderlik becerilerinizi izah edebilir hem de önemsediğiniz projeleri hayata geçirme fırsatı bulabilirsiniz.Kariyer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: