İşinizde Başarınızı Yükseltecek Analitik Becerileri Geliştirmenin Yolları


Analitik düşünme, “Bir problemi çözmek için detayları ayrıştırarak ve problemi oluşturan öğeleri göz önüne alarak sonuca varmak için yürütülen dizgesel düşünme seçimi” olarak tanımlanır. Analitik düşünme becerisine haiz olmak, bilhassa iş hayatında oldukça önemlidir. Peki basamaklarını tek tek tırmanmanıza destek olacak analitik düşünme becerisi size neler kazandırır, iyi mi edinilir şeklinde soruların cevaplarını sizler için derledik.

 

Analitik düşünme becerisi kişiye neler kazandırır?

  • Analitik düşünme becerisine haiz olan insanoğlu sorgulayıcı bir karaktere haizdir ve araştırmaya yatkındır. Dolayısıyla öğrendikleri her bilgiyi sorgulamaktan çekinmezler. Bu sayede “doğru” olanın zamana, mekana ve duruma bakılırsa değiştiğini farkına varır, içinde bulundukları şartlara bakılırsa en uygun sonucu vermeye itina gösterirler.
  • Analitik düşünme becerisi kişiyi ezbercilik ve bağnazlıktan uzaklaştırır. Vakaları doğru bir halde yorumlama kabiliyeti kazandırır.
  • Analitik düşünme becerisine haiz olan kişiler, karşılaştıkları problemleri daha rasyonel bir halde masaya yatırabilir. Bu sayede mevcud problemlerin çözümü için daha yaratıcı ve etkili fikirler öne sürebilir.

 

Analitik düşünme becerisi iyi mi edinilir?

 

1. Matematik problemleri çözün

Tertipli olarak matematik problemleri çözmek, analitik becerileri geliştirmenin en yaygın ve en etkili yollarından biridir. Matematik problemlerinde sual, size bir data verir ve bu bilgiyi kullanarak sonuca ulaşmanızı bekler. Tıpkı matematik problemlerinde olduğu şeklinde günlük hayatta da sık sık problemlerle karşılaşırız. Analitik düşünme becerisi yardımıyla bu problemleri fazlaca daha kolay çözüme ulaştırabiliriz.

 

2. Beyin jimnastiği oyunları oynayın

Beyin jimnastiği oyunları oynamak ve bulmaca çözmek, sizi dizgesel bir düşünme tarzına alıştırır. Bu sayede netice odaklı düşünme beceriniz gelişir. Eğer matematik problemleri çözmek hoşunuza gitmiyorsa bu biçim oyunlar ve bulmacalar sizin için daha ideal olacaktır. Mesela; çapraz bulmaca ya da sudoku çözmek yada mantık oyunları oynamak, analitik düşünme becerisini geliştirmek için mükemmel bir seçenektir.

 

3. Bir okuma ya da münakaşa kulübüne katılın

Analitik becerileri geliştirmenin bir başka yoluysa normal olarak ki okumak! Sadece tek başınıza kitap okumak yerine bunu bir grupla beraber yapmak, vakalar üstüne tartışmanıza ve okuduklarınıza değişik bir pencereden bakmanıza olanak sağlar. Bu sayede bir vakası birçok değişik pencereden görebilir, değişik çözüm yolları sunabilirsiniz. Bununla beraber bu gruplar yardımıyla sosyalleşebilir, kendinizi daha iyi ifade etmeyi öğrenebilirsiniz.

 

4. Düşünmek için kendinize zaman ayırın

Bir karara varmadan ilkin düşünmeye itina gösterin. Hatta bir karar almayacak olsanız bile düşünmek için kendinize zaman yaratın. Hayatınızdaki nedenlere ve sonuçlara odaklanın. En süratli ya da en kolay görünen çözümleri seçmekten kaçının ve sizin için en ideal olanı bulmaya itina gösterin.

 

5.  Günlük dünyadaki bağlantıları görmeye çalışın

Günlük hayatımızdaki birçok vaka, neden-sonuç ilişkisiyle birbirine bağlıdır. Doğada ve çevrenizde gerçekleşen bu bağlantıları görmek, analitik düşünme becerinizi geliştirmenize destek sunar. Bir vakası yorumlarken nedenlerini, neticelerini ve benzerliklerini görmeye çalışın. Öğrendiğiniz yeni detayları eski bilgilerle harmanlayın ve sizin için en ideal olan sonuca ulaşmaya itina gösterin.Kariyer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: